Výzkumné projekty

Architektura sedmdesátých a osmdesátých let v České republice a na Slovensku. Vývoj a transformace státních projekčních a stavebních podniků, jejich zaměření a náplň v návaznosti na politicko-ekonomické poměry v bývalém Československu.

Mlynčeková, L. - Topilin, A.
Publikováno v
In: Architecture in Perspective 2020. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Archiv VŠB-TUO, 2020. p. 233-237. ISBN 978-80-248-4450-3.
Anotace
V Trenčíne, rovnako ako v ďalších mestách bývalého Československa, vzniklo počas 2. polovice 20. storočia veľké množstvo výtvarného umenia vo verejnom priestore. Patria medzi ne nielen sochárske diela, ale tiež mozaiky, reliéfy či maľby. Dôvodom bol zákon č. 355 z roku 1965, tzv. Hlava V., o povinnom percente z rozpočtu výstavby na výtvarné dielo, ktorý v Čechách aj na Slovensku zanikol tesne po revolúcii, v roku 1990. Je teda viac ako nutné začať sa aktívne venovať dielam skôr, ako všetky zmiznú, či zaniknú, a to najprv systematickým mapovaním, analýzou a následným zhodnotením a revitalizáciou. V meste Trenčín majú výtvarné diela vysoký potenciál tvoriť tzv. miestotvorné lokality, ktoré vznikali prirodzene nielen v okolí kultúrnych centier, sídlisk, v mestských parkoch, školách, ale tiež v samotnom centre mesta. Prvou plánovanou zložitejšou revitalizáciou momentálne prechádza dielo Kubik, od architekta Jána Blichu a fotografa Antona Štubňu. Jej príbeh je veľmi dôležitý, a to najmä v zmysle presadzovania a nastavovania nových procesov pre záchranu a následnú obnovu dochovaného výtvarného umenia verejného priestoru nie len v meste Trenčín.
Mlynčeková, L. - Chrzanová, D. - Nedomová, R., - Blahová, L.
Publikováno v
Trenčín: Hlava 5 / Catch 5, 2023. ISBN 9788057046127.
Anotace
Text popisuje kontext vzniku ateliérov Stavoprojektu celkovo, t. j. v Českej republike a na Slovensku, a následne sa bližšie venuje jednotlivým trom ateliérom v Trnave. Popisuje tiež ich jedinečnosť, premeny, štrukturálne zmeny a celkový vývoj. Zameriava sa na dôležité míľniky projektových ústavov Trnavy, Trenčína a Piešťan, a to konkrétne zmeny v štruktúrach spolu so zmenami prevádzkových budov, riaditeľov, zriaďovacej organizácie atď.
Publikováno v
Trenčín: Útvar územného plánovania, 2022. ISBN 978-80-570-4196-2.
Anotace
Pôvodné zadanie stavby vychádzalo zo situácie nedostatočného priestoru, v časoch prípravy projektu v podobe nevyhovujúcej kaplnky, a tiež z predpokladu, že v Trenčíne pribudne práve v oblasti sídliska Juh 25–30.000 obyvateľov . Momentálne sa samotný dom smútku nachádza v situácii, kedy je jeho stav nevyhovujúci, a to v mnohých ohľadoch. Tento stav vychádza primárne z prirodzeného opotrebovania stavby, a nakoľko má mesto aj hlavný prevádzkovateľ za to, že táto stavba ostane na ďalšie desaťročia prioritnou v službách pochovávania, považujeme za nevyhnutné začať celkovú rekonštrukciu, vrátane jej príprav čo najskôr. Vypracovaný stavebno-historický prieskum bol teda od začiatku realizovaný so zámerom prípravy na budúcu rekonštrukciu. Celkovým cieľom je prirodzene zachovať maximum tých prvkov, ktoré sú kľúčovými pre celkový charakter a architektonický zámer stavby, ktorú považujeme za unikátne dielo nie len v kontexte tvorby hlavného autora, Jána H. Blichu, ale rovnako tiež v kontexte architektonických diel z obdobia povojnového v meste Trenčín. Tieto sme takisto preskúmali za účelom pasportizácie modernej architektúry mesta Trenčín. Dom smútku teda považujeme za výnimočnú stavbu z hľadiska jej komplexnosti a celistvosti, množstva dochovaných pôvodných prvkov, ale aj výnimočnému množstvu výtvarných diel, ktoré vznikali špeciálne pre túto realizáciu. Je dôležité ju zachovať ako unikátny odkaz architektonickej tvorby z obdobia neskorej povojnovej moderny jedného z krajských miest, ale takisto ako dôkaz výnimočnej architektonickej kreativity jednotlivca v kontexte celkovej tvorby povojnového obdobia bývalého Československa.
Publikováno v
In: Architektura 58-89. Bigg Boss s.r.o., 2022. p. 342-373. ISBN 978-80-908359-3-1.
Anotace
Pavel Kupka byl výjimečným architektem nejen své doby, ale také tvůrcem, který svou odvahou a nasazením dokázal změnit pohled na několik kapitol pražské a české architektury.
Publikováno v
Architektúra a urbanizmus. 2022, LVI(1-2), 106-115. ISSN 0044-8680.
Anotace
The main topic of the research is the architecture of the seventies and eighties in the Czech Republic and Slovakia. This project is focusing on the former state projection companies, their development, transformation, thematic focus, and job description. All these will be comparing to a political-economic situation in the former Czechoslovakia. Two and five-year economy plans in whole postwar era of Czechoslovakia are also an important point of the projection. The biggest focus will be on the era of the seventies and eighties, since this is the least mapped period in this direction, and because of the important change after sixties.