Výzkumné projekty

Experimentální metody projektování - nové trendy v metodice návrhu architektonických a inženýrských děl

Modelové a zobrazovací techniky architektury, pozemních a inženýrských staveb jsou novým oborem, který se na fakultě architektury konstituoval v roce 1987 a jež vytvořil předpoklady úspěšného spojení a aplikace poznatků informatiky v architektuře. Systemizace způsobů zobrazování architektury formou trojrozměrných těles-maket na jedné straně a využití virtuální reality na straně druhé je dnes již v obou případech výsledkem aplikace počítačových metod v architektonickém projektování. Současný bouřlivý rozvoj v oblasti výpočetní techniky, softwarových programů i přístrojové základny však nabízí další možnosti využití a to v takové formě projektového procesu, která by zásadním způsobem mohla změnit metodiku návržné činnosti včetně projektové dokumentace s výrazným dopadem na komplexní ekonomiku výstavby. Grantové téma navazuje na dlouholetou tradici Ústavu modelového projektování a jeho ukončený výzkumný záměr 028 / MODEL METHODS IN DESIGN PROCESS /.