Výzkumné projekty

Komunitní bydlení - typové modely pro Českou republiku

Autoři
Kubcová, J.
Publikováno v
In: AUR14 - Architektura a udržitelný rozvoj. Praha: CTU. Czech Technical University Publishing House, 2015. p. 158-163. ISBN 978-80-01-05738-4.
Rok
2015
Anotace
Cohousing je komunitní bydlení, kde má každá domácnost samostatnou plnohodnotně vybavenou bytovou jednotku a s ostatními rezidenty bytového souboru sdílí různou škálu a druh společných prostor. Jde o svépomocně organizované komunity zaměřené na kvalitní sousedské bydlení, kde její členové svépomocně spravují bytový soubor a jeho pozemky. Ze zahraničních příkladů je zřejmé, že cohousing může fungovat v adaptovaných historických budovách nebo i jako nová výstavba v prostředí vnitřních městských periferií. Příspěvek představuje tři příklady implementace cohousingu v Dánsku. Komunita Bauneholm přestavěla historickou budovu zemědělské usedlosti ve venkovském prostředí. Komunita Glasvaerket využila historické budovy skláren v Odense, jako součást velké přestavby celého areálu původních skláren na obytnou čtvrť doplněnou o školy a veřejné úřady. Komunita Jernstoberiet adaptovala objekt historické slévárny a vytvořila zde zajímavý koncept tzv. obytné haly, který byl později úspěšně zopakován v dalších cohousingových souborech v Dánsku. Implementace cohousingu je předmětem studentského výzkumného projektu s názvem Komunitní bydlení - typové modely pro Českou republiku. Podmínky pro implementaci cohousingu do českého prostředí jsou velmi složité a koncept tohot obyxdlení je určen jen pro omezenou skupiny obyvatel, přesto jsou zde skupiny obyvatel, pro které může být tento koncept bydlení velmi zajímavý - rodiny s dětmi a senioři.
Autoři
Kubcová, J. - Bešťáková, V.
Publikováno v
In: Mezinárodní vědecko-výzkumné kolokvium studentů doktorského studia Architektura a urbanismus ve středoevropském prostoru.. Praha: Fakulta architektury ČVUT, 2014, pp. 27-32. ISBN 978-80-
Rok
2014
Anotace
Příspěvek prezentuje část doktorského výzkumu Komunitní bydlení - typové modely pro Českou republiku, jehož cílem je vyhodnotit možnost implementace cohousingu do různých urbanistických prostředí v České republice a vytvoření teoretických modelů pro vybrané druhy komunit v jednotlivých prostředích. Cohousing je svépomocné, společensky orientované komunitní bydlení v plně vybavených a samostatných bytových jednotkách, doplněných o společné prostory a plochy, v neideologické a demokratické komunitě, která aktivně rozvíjí sociální vztahy mezi jednotlivými členy komunity. Cohousing má více než čtyřicetiletou tradici ce skandinávských zemích. V České republice je myšlenka cohousingu diskutována v posledních deseti letech, ale doposud nebyl žádný projekt tohoto typu u nás realizován. V návaznosti na analýzu zahraničních realizací byly definovány tři typy komunit: 1/vícegenerační; 2/seniorská a 3/sociálně specifická; a dále čtyři typy prostředí: 1/městské; 2/předměstské; 3/příměstské a 4/venkovské. Analýzy dále ukázaly, že prostředí, ve kterém je cohousing realizován, ovlivňují: 1/lokální tradice bydlení; 2/míra podpory veřejnou správou; 3/skupina zájemců o cohousing, která myšlenku převezme v době implementace; 4/současné trendy v bydlení v regionu a 5/současné společenské trendy. Ve Skandinávii dominuje realizace v příměstských lokalitách, ve Velké Británii naopak ve venkovských, Německo je specifické množstvím realizací v městském prostředí. Převládá realizace vícegeneračních komunit. Analýzy předpokládají největší potenciál v České republice pro komunity seniorské v prostředí předměstském a příměstském, pro komunity vícegenerační v prostředí příměstském a venkovském.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Petr Vorlík, Ph.D.