Výzkumné projekty

Grafická statika v českých zemích (2. polovina 19. století až počátek 20. století)

Práce probíhá pod dvojím vedením (co-tutelle) na základě smlouvy mezi ČVUT v Praze a Université Paris 1 Panthéon - Sorbonne. Navrhovaný grant SGS má umožnit dokončení práce v souladu se smlouvou podepsanou ve dnech 4.11.2013 - 5.12.2013 mezi rektory ČVUT v Praze a Université Paris 1 Panthéon - Sorbonne a řediteli MÚVS ČVUT v Praze a L´Ecole doctorale d´histoire (Université Paris 1 Panthéon - Sorbonne). Dosavadní financování práce bylo zajištěno z grantu NAKI Ministerstva kultury ČR zaměřeného na industriální dědictví, tento grant však končí, navrhovatel proto žádá o nezbytnou podporu z prostředků SGS. Projekt grafické statiky studuje doposud málo probádanou oblast českých technických dějin, v níž byly české země vývojově srovnatelné, ne-li dokonce v předstihu, s ostatními technologicky vyspělými zeměmi Evropy a Severní Ameriky. Pozornost je zaměřena hlavně na osobnosti české části Pražské polytechniky, jmenovitě profesora Viléma Bukovského a profesora Josefa Šolína. V současnosti má tento projekt i velmi zajímavý aktuální přesah, neboť je použit jako historický podklad nového pojetí výuky stavební mechaniky pro studenty architektury a designu na FA ČVUT. Toto pojetí je inspirováno výukou předmětů stavební mechaniky na školách architektury MIT - Massachusetts Institute of Technology, Boston/Cambridge, USA, a ETH - Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, Švýcarsko, kde se vizuálně vnímaná grafická statika již několik let s výhodou využívá jako názorná učební metoda výuky stavební mechaniky pro netechnicky zaměřené studenty.