Výzkumné projekty

Prostorové aspekty hodnotícího modelu hedonické ceny pro hl. m. Prahu

Šilha, M.
Publikováno v
In: MĚ100 - Ekonomika v územním plánování. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, 2018. ISBN 978-80-01-06450-4.
Anotace
Cenu nemovitosti je podle literatury možno vyjádřit cenou atributů nemovitosti samotné a atributy jejího okolí. Okolí lze dále strukturovat na atributy dopravní dostupnosti a atributy tzv. sousedství. Předkládaný příspěvek shrnuje provedený výzkum syntetizující metody analýzy rozptylu a regresní analýzy a představuje modelový příklad pro vysvětlení ceny bytů v Praze.
Šilha, M.
Publikováno v
In: MĚ 100 - Sborník studentské vědecké konference Ekonomika územního plánování. Praha: CTU FA. Spatial Planning Institute, 2018. ISBN 978-80-01-06299-9.
Anotace
Cena nemovitosti může být definována jako cena atributů nemovitosti samotné a atributy jejího okolí. K tomu lze použít Hedonický model. Statistických metod, které dokáží vyčíslit vliv atributů okolí na základě velkého množství dat je více. Lze mezi ně zařadit například binární stromy, neuronové sítě a samoučící mechanismy.