Výzkumné projekty

Formy železobetonových katolických kostelů v České republice

Veřtátová, E.
Publikováno v
In: Proměny hodnoty architektonického díla v čase. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, 2015. p. 58-63. ISBN 978-80-01-05891-6.
Související lidé
Anotace
v roce 2002 byla položen základní kámen Kostela Svatého Ducha ve Starém Městě. Návrh konceptu kostela, který vytvořil slovinský architekt Ivo Goropevsek, se stal centrálním motivem dotazníkového šetření mezi uživateli.
Autoři
Pavel, M. - Veřtátová, E. - Vicherková, V. - Tichá, J. - Rýpar, V. - Mergerová, K., - Boudová, P.
Publikováno v
Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, 2015. ISBN 978-80-01-05891-6.
Anotace
Publikace představuje různorodé pohledy na proměny hodnoty architektonického díla v čase. Doba vzniku architektonického nebo urbanistického díla, neovlivňuje jen jeho vzhled, ale má vliv také na jeho hodnocení (přijetí / odmítnutí) odbornou a laickou veřejností. Vztah lidí k danému dílu přitom nemusí být konstantní, ale může se v čase vyvíjet. Jednotlivé kapitoly reflektují tento vývoj. Výběr témat není omezen pouze na špičkovou architekturu. Stejně tak doba vzniku samotného díla není zásadní. Publikace se tak snaží postihnout co nejširší spektrum stavebního fondu.
Autoři
Pospíšil, M. - Veřtátová, E.
Publikováno v
In: Elegance in Structures IABSE Conference Nara 2015. Zürich: ETH, 2015. pp. 82-83. ISBN 978-3-85748-138-3.
Anotace
Forms, shapes and styles of Catholic Churches in the Czech Republic in the 20th and 21th Centuries. One of the most conspicuous groups is of the functionalist churches with their distinctive horizontal and vertical lines (e.g. St. Vaclav, Prague). Other notable groups include: constructivism (e. g. Holy Heart of Jesus, Hradec Kralove), brutalism (e. g. St. Josef, Senetarov), deconstructivism (e. g. St. Vaclav, Breclav), minimalism (e. g. church of Our Lady in Cistercian abbey, Novy Dvur) and modern churches (e.g. St. Vaclav and St. Anezka, Hustopece; Helping Virgin Mary, Brno). The last group shows the universal application of reinforced concrete in sacral architecture (towers of the church of the Blessed Virgin Mary in the Emauzy Abbey, Prague). The use of reinforced concrete in sacred architecture in the Czech Republic has revealed a variety of elegant forms and functions which enhance the experience of sacred space.