Výzkumné projekty

Bydlení ve stodole: Soužití generací a změny venkovské zástavby v důsledku proměny životního stylu

Fuchs, P. - Gál, M., - Tichá, J.
Publikováno v
In: 15th Architecture in Perspective/ 15. Architektura v perspektivě. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita v Ostravě, 2024. p. 132-138. ISBN 978-80-248-4711-5.
Anotace
Životní styl na venkově se dynamicky proměňuje. Řada venkovských domů je neobydlená, pouze malé procento budov je památkově chráněných. Hospodářské stavby již neplní svůj účel. Zachovávají ale typický výraz venkova a připomínají, jak udržitelně žily předchozí generace. (Koolhaas, 2020; Council of Europe, 2022) Jak reaguje architektura pomocí konverze vesnických domů a statků? V příspěvku se zaměříme na novostavby vstupující do struktury, která byla ve velmi špatném technickém stavu. Projekt tedy využívá pouze fragment bývalé stodoly nebo otevřeně přiznává poškození původního domu. Můžeme narazit na různé přístupy k ruině statku, od romantické estetizace po pragmatické využití. Do architektonické praxe vstupuje globalizovaná nabídka materiálů a inspirace z internetu, která stírá regionální detaily při úpravách venkovských budov. Jsou ale autorské zprávy o využití všech místních materiálů skutečně pravdivé? A je obnovení postupů z minulosti udržitelné pro okolní krajinu?
Fuchs, P.
Publikováno v
Piranesi. 2023, 31(48-49), 172-179.
Související lidé
Anotace
The text describes a conversion of an older building based on a design of studio Byró architekti. The article mainly focuses on the possibilities the engagement of the owner of the building, with no experience in building construction, in a renovation of high quality.
Fuchs, P.
Publikováno v
In: 12th ACAU 2023: Proceedings of 12th International PhD Students Conference. Brno Technical University, 2023. p. 39-50. ISBN 978-80-214-6206-9.
Související lidé
Anotace
The social life of rural areas has traditionally revolved around pubs, gyms, and, in recent years, cultural centres. The essence of these meeting places is intricately linked with their formal characteristics. Recently, there have been several significant projects in the Czech Republic that have transformed private estates into public spaces. In some instances, these new constructions draw inspiration from the rural barn. What kind of dynamic arises when these different architectural forms intersect, and how does this design approach influence the surrounding environment? This study primary delves into two case studies from the small villages of Skalička and Opatovice to explore these questions further.
Fuchs, P. - Gál, M.
Publikováno v
In: As Found - International colloquium on adaptive reuse. Hasselt: Universiteit Hasselt, 2023. ISBN 9789089130839.