Lidé

Ing. Zuzana Vyoralová, Ph.D.

Výzkumné projekty

Hlavní řešitel
Vyoralová, Z.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2024
Anotace
Návrh objektu dle principů udržitelného rozvoje, tzn.použití lokálních přírodních stavebních materiálů, případně materiálů recyklovaných či recyklovatelných v návaznosti na uplatnění zásad klimatického rozvoje (orientace, umístění a tvar stavby, konstrukční systém, těžké akumulační konstrukce, zasklení, stínící prvky). Stavba by měla splňovat nejpřísnější požadavky na tepelný stav budovy, aby navržené vnitřní technologie, které budou pokrývat energetické potřeby budovy, měly minimální výslednou uhlíkovou stopu. Velký důraz bude kladen i na principy hospodaření s vodou (splašková, dešťová) a nakládání s odpady.
Hlavní řešitel
Vyoralová, Z.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2023
Anotace
Tématika: OFF GRID HOUSING - ostrovní RD navržený na principech pasivní solární architektury ( klimatický design ) se zapojením obnovitelných zdrojů energie a návrh účelných variant hospodaření s vodou v budově a na pozemku.Důraz je kladen na tepelně technický stav budovy, který je ovlivněn nejen konstrukcí budovy, ale především prvky pasivní architektury a použité technologie. Všechny tyto zásady a prvky se promítají do architektonického návrhu budovy a celkové energetické bilance budovy. Cíle: Navrhnout prakticky energeticky soběstačný objekt s prvky pasivní solární architektury na základě požadavků na pasivní architekturu a s technologií využívající především obnovitelnou energii. Kromě architektonického výrazu stavby a tepelně technického stavu budovy je důraz kladen i na hospodaření s vodou v objektu, a to nejen dešťovou, ale i s vodou odpadní - šedou, příp. černou. Návrh by měl ukázat vliv klimatického designu na konstrukci, umístění a celkovou dispozici a užitnost stavby nejen na architektonický návrh objektu, ale případně i ráz krajiny a urbanizovaného území.
Hlavní řešitel
Vyoralová, Z.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2022
Anotace
Výukový manuál předmětu Technical Infrastructure – Urban Utilities II by měl pomoci zahraničním studentům v orientaci při průzkumu a vyhodnocení urbanizovaného území z hlediska jeho energetických nároků a koncepce základních rozvodů technické infrastruktury. Měl by studenty seznámit se způsoby uspořádání a vedení jednotlivých sít, funkcí a strategií umístění uzlových bodů, případně s dalšími nejen technickými požadavky na jednotlivá vedení. Technická vybavenost území by měla být v souladu s architektonicko-urbanistickými požadavky zkoumaného území. Metoda práce: Zpracovat analýzu urbanizovaného prostředí tak, aby byl jasně daný postup při průzkumu. Tento postup doplnit názornými příklady a vysvětlivkami, aby byla patrná návaznost při jeho zpracování. Roztřídit jednotlivá data a pochopit jejich využití při následném posuzování již konkrétní technické sítě. Zaměřit se na energetické potřeby vybraného území a stanovit jeho jednotlivé dílčí energetické nároky.
Hlavní řešitel
Trvání projektu
2020
Anotace
1. Návrh objektu nebo území splňující současné požadavky na hospodaření s vodou. Dopad jednotlivých variant řešení na konkrétní objekt ( novostavba, rekonstrukce ),urbanizované území a krajinu. 1.1. VODNÍ STOPA OBJEKTU - produkce šedé a černé odpadní vody v objektu, nároky na separaci a využití jednotlivých typů odpadní vody, vliv na architektonický návrh, udržitelnost a životní prostředí. 1.1.1. Šedá odpadní voda -zpětné využití v objektu a území, ekonomické zhodnocení a vliv na architektonický návrh objektu 1.1.2. Žlutá a hnědá odpadní voda - současné tendence v jejich využití v kontextu udržitelného rozvoje. 1.2. MODRÁ VODNÍ STOPA - využití srážkové vody v objektu, zastavěném i nezastavěném území a vliv geomorfologie a geografie odvodněného místa na účel dalšího využití srážek. 1.2.1. Akumulace dešťové vody - možnosti přírodní akumulace, akumulační zařízení a využití vody - kapénková, plošná, cílená závlaha atd., ekonomické zhodnocení návrhu 1.2.2. Retence dešťové vody - možnosti přírodní retence, retenční zařízení a likvidace vody, ekonomické zhodnocení návrhu 2. VYHODNOCENÍ STÁVAJÍCÍHO OBJEKTU, URBANIZOVANÉHO ÚZEMÍ PŘÍPADNĚ KRAJINY z pohledu šedé a modré vodní stopy a vyhodnocení možnosti, vhodnosti a ekonomického dopadu zpětného využívání, akumulace a retence vod.
Hlavní řešitel
Trvání projektu
2019
Anotace
1. Využitelnost obnovitelných zdrojů energie v současné architektuře - novostavba a rekonstrukce 1.1. Aplikace zdrojů obnovitelné energie a prvků pasivní architektury při návrhu novostavby s přihlédnutím k požadovanému tepelně-technickému standardu budovy, ekonomice provozu a investičnímu záměru. 1.2. Možnosti zlepšení tepelně-technického standardu rekonstruovaných budov v závislosti na případném využití zdrojů obnovitelné energie a především na ekonomice provozu. 2. Inovativní metody získávání energie z obnovitelných zdrojů a jejich role v cirkulární ekonomice 2.1. Inovace ve způsobech výroby energií z udržitelného/obnovitelného zdroje - příspěvky věnované tendencím, inovacím a vývoji v poli současných metod získávání energií z obnovitelného zdroje 2.2 Role energie z obnovitelných zdrojů při přechodu na cirkulární ekonomiku - příspěvky věnované možnostem transformace a využití současných metod získávání energií a hledání nových zdrojů se zacílením na cirkulární ekonomiku
Hlavní řešitel
Jiroušková, K.
Trvání projektu
2019-2021
Anotace
Výzkum se zabývá energeticky efektivním návrhem sídelního celku v návaznosti na současné požadavky navrhování budov a sídel a to z hlediska celkové energetické bilance objektů a sídelních celků. Zkoumá pasivní a aktivní způsoby využitelnosti prostředků technické infrastruktury na základě daných přírodních a klimatických podmínek. Výzkum je zaměřen na využití energeticky efektivních zdrojů energie pro konkrétní sídelní celky, situované v konkrétních lokalitách s danými přírodními podmínkami, v návaznosti na míru dostupnosti zdrojů energie. Na základě analýzy vybraných referenčních energeticky efektivních sídelních celků zkoumá možnosti a limity energetických konceptů. Výsledky jsou konfrontovány, mimo jiné, s architektonickým hlediskem návrhu. Cílem je na základě příkladů konkrétních energetických návrhů sídel určit obecně platné poznatky využitelné pro navrhování sídelních celků v typově obdobných lokalitách s obdobnými vstupními podmínkami. Záměrem je vytipovat především středně velké, případně malé sídelní celky s obdobnými přírodními a klimatickými podmínkami.
Trvání projektu
2019-2021
Anotace
Studentská vědecká práce se bude zabývat praktickým ověřením pasivních metod ohřívání a chlazení historických budov na základě porovnání naměřených teplot v referenční budově a fyzickém modelu s pasivními opatřeními, nebo dvojici modelů. Pro ověření vhodnosti vybraných řešení bude měření probíhat během celého ročního cyklu. Stavbě modelu a následnému měření bude předcházet analýza vhodnosti jednotlivých řešení a teoretické výpočty.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. Daniela Bošová, Ph.D.