Lidé

Ing. Romana Michalková, Ph.D.

Publikováno v
Zahradnictví. 2024, XXIII(4), 12-13. ISSN 1213-7596.
Anotace
Problematika vzhledu ulic v návaznosti na předzahrádky u zástavby rodinných domů. Nesourodé ploty ohraničující předzahrádky tvoři neprodyšnou bariéru a omezují uliční prostor. Příklady z ciziny, kde je ulice tvořena bez vysokých plotů různého charakteru, ale v jednotném estetickém stylu. Řešení předzahrádek, aby odpovídalo reprezentativnímu vstupu do domu.
Publikováno v
Zahradnictví. 2023, XXII(5), 52. ISSN 1213-7596.
Anotace
Laurus má za cíl nezávislý pohled na kvalitu výuky krajinářské architektury za uplynulý rok a motivace studentů a učitelů skrze srovnání mezi jednotlivými ateliéry a školy. Soutěž vznikla na Fakultě architektury na ČVUT v Praze a v covidové době se rozšířila do dalších škol. V současné době se soutěže účastní studenti všech ročníků bakalářského a magisterského studia všech škol v České a Slovenské republice. Nezávislá porota je složena z odborníků z praxe (architekt-urbanista, krajinářský architekt a praktik z realizační firmy), kteří neučí na žádné ze zúčastněných škol. Soutěž má dvě kola (nominační a hodnotící). Práce se řadí do čtyř kategorií dle velikosti území: malé měřítko, střední měřítko, velké měřítko a krajinářské gesto. Součástí je putovní výstava prací. Na vernisáži dostane vítěz každé kategorie vavřínový věnec a finanční odměnu, na které se podílejí sponzoři.
Publikováno v
Zahradnictví. 2023, XXII(5), 26-28. ISSN 1213-7596.
Anotace
Španělský veřejný prostor a zahrady jsou i uprostřed zimy plné květin a zelených stromů, keřů a lián. Dřeviny tvoří z velké části stálezelené druhy, které v českých klimatických podmínkách nerostou, ale najdou se zde i druhy rostoucí u nás. Barevný vzhled vytvářejí kvetoucí dřeviny a zejména květinové záhony a mobilní zeleň, které jsou tvořeny letničkami, ale i druhy u nás používaných jako interiérové květiny. Zimní období v těchto klimatických podmínkách má specificky odlišnou péči. Dobrým příkladem jsou palácové zahrady v Alhambře.
Publikováno v
Zahrada - Park - Krajina. 2022, 32(4), 16-19. ISSN 1211-1678.
Anotace
Ostrovy mají zajímavou přírodou i specifickou architekturu a dlouhou pohnutou historii. Přestože jsou poměrně malé, příroda je velmi rozmanitá (vysoké hory, sopky, písečné duny, pláže, původní vavřínové pralesy, aj). Je zde řada přírodních a historických památek UNESCO, 4 národní parky a plno přírodních reservací. Původní obyvatelé Guančové provozovali ekologicky šetrné a soběstačné zemědělství, které vystřídali kolonisté s jejich plantážemi.
Publikováno v
Zahradnictví. 2021, 2021(11), 11-12. ISSN 1213-7596.
Anotace
Přírodně krajinářský park, který vytvořil manželský pár před 50 lety s citem pro kompozici a rostliny. Rozloha parku je 75 akrů, ale v budování rodičů pokračuje syn.
Publikováno v
Zahradnictví. 2021, 2021(11), 5-7. ISSN 1213-7596.
Anotace
Stručný náznak, co vše obnáší projektování, realizace i péče v procesu zahradní architektury, který je popsán v knize Zahradní architektura.
Michalková, R. - Stejskalová, J. - Hurych, V. - Svoboda, S., - Ezechel, M.
Publikováno v
Praha: Profi Press, 2020. ISBN 978-80-88306-13-9.
Kniha
Anotace
Zahradní architektura se zabývá navrhováním, realizací a údržbou veřejné a soukromé zeleně ve městech, na vesnicích i ve volné krajině. Je rozčleněna do osmi kapitol pojednávajících o historii zahrad a parků, o kompozici zeleně, estetických a praktických zásadách při tvorbě, zakládání i péči o zeleň, včetně projektování a legislativy. Odborná problematika je obohacena o širší krajinářské a ekologické souvislosti.
Publikováno v
Zahrada-park-krajina. 2019, XXIX(3/2019), ISSN 1211-1678.
Anotace
Nový Zéland má 14 národních parků. Největší je Fiorland (12 519 km2), který je jeden z 10 nejkrásnějších praků světa. Většina země je zemědělská krajina, převážně louky s pasoucími zvířaty. Původní stromy jsou především: Notofagus cliffortioides, Notofagus solandri, Notofagus fusca, Notofagus truncate. Kauri (Agathis austalis) patří mezi největší a nejstarší stromy světa. Zbytky těchto stromů jsou přísně zákonem chráněné. Rostou ve Waipoua Forest a Trounson Kauri Park, severně od Auclandu. Nejstarší žijící strom se jmenuje Father of the forest (Te Matua Ngahere) a je starý přibližně 2000 let. Obvod kmene je 16,41 m, výška 29,9 m. Nejvyšší žijící strom Lord of the forest (Jane Mahuta) je vysoký 51,5 m, obvod kmene 13,8 m.
Michalková, R. - Pytloun, L., - Richterová, A.
Publikováno v
Zahrada-park-krajina. 2015, XXV(3/2015), ISSN 1211-1678.
Anotace
Královským výnosem byla založena vinařská škola v Mělníku 15. března 1885. Výuka se věnovala i zelinářství a květinářství. Škola rostla počtem žáků i odborným působením. Roku 1921 vznikla zahradnická škola s maturitou a internát pro studenty. V současné době je zde i vyšší pomaturitní studium. Škola patří mezi nejstarší a nejvýznamnější zahradnické školy v České republice.
Publikováno v
In: SBORNÍK inovace vzdělávacího programu zahradní a krajinná tvorba. Mělník: Česká zahradnická akademie Mělník, 2013.
Stať ve sborníku

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. Zuzana Štemberová