15124

Ústav stavitelství II

BETONY V KONTEXTU: BLOK KOMENTOVANÝCH PROHLÍDEK

V rámci projektu Betony v kontextu, který byl podpořen z fondu uměleckých prostředků FA ČVUT měli studenti Fakulty architektury i širší veřejnost příležitost nahlédnout na soudobou architekturu z pohledového betonu z jiné perspektivy. V tomto roce byly uskutečněny tři komentované prohlídky: interiéry Šporkova paláce a paláce Národní (DRN) a exteriéry domů z pohledového betonu na Praze1.

 

Šporkův palác nebo také Piccolominiovský palác, Martinický dům či U dvou zlatých lvů  se nachází v Praze na Malé Straně. Exkurze se týkala rekonstrukce a přístavby památkově chráněného komplexu tří budov, renovovaných v letech 2014 až 2017. Po přestavbě by měly prostory co nejdůvěryhodněji odpovídat původnímu návrhu architekta Josefa Gočára a to za použití progresivních konstrukcí a materiálů. Interiéry Šporkovského paláce prováděl architekt Petr Jehlík z ateliéru Fiala+Němec.

Drn je polyfunkční budova na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1, která slouží jako kanceláře, restaurace, obchody a galerie. Byla postavena mezi lety 2012 až 2017 a v roce 2019 získala titul Stavba roku. Má skleněnou fasádu s kovovými ozdobnými prvky a ochozy, na kterých roste zeleň a na jaře barevné tulipány. Právě díky netypickému umístění zeleně na střechu budovy, ale i na její fasádu, získala svůj název. V interiéru jsou zakomponovány materiály (parkety, cihly, tašky či trámy) ze sousedního Schönkirchovského paláce, které bylo nutno odstranit při jeho rekonstrukci. Tyto stopy minulosti jsou postaveny do kontrastu s moderními materiály, jako je pohledový beton, který je společně se dřevem a kovem materiálem typickým pro Fialovu tvorbu. Budova DRNu je napojena na barokní Schönkirchovský palác, který v tom samém období prošel komplexní rekonstrukcí. Ve vnitřním dvoře vznikla odpočinková zóna se vzrostlým stromem z kovu s popínavou zelení, která propojuje právě starý palác s novostavbou.

Interiéry Drnu prováděl architekt Milan Vrána z ateliéru Fiala+Němec.

Venkovní okruh po Praze 1 zahrnoval tři stavby. První stavbou na prohlídkovém okruhu bylo Florentinum. Jedná se o administrativní komplex v městské části Praha 1 poblíž Masarykova nádraží. Fasády jsou zde řešeny modulovou fasádní konstrukcí s předsazeným sklobetonovým obkladem světlé barvy v typových podlažích a tmavé barvy v parteru. Další stavbou na trase byl Hotel ra 15 v centru Prahy s fasádou, která pracuje s plasticitou v členícím i v kubistickém principu. Fasáda se skládá z konvexních a konkávních skořepin z pohledového sklovláknobetonu na celou výšku podlaží. Vzhled objektu se mění se stanovištěm pozorovatele. Poslední stavbou je bytový dům s tělocvičnou s celkem 33 malometrážními byty (pronajaty MČ jako startovní stabilizační byty zaměstnanců Města – učitelé, strážníci apod.) a školní tělocvična sousedící ZŠ. Celkový koncept návrhu budovy je postaven na principu stavebnice z prostorových jednotek. Technologické řešení je postavené na levných materiálech v precizním zpracování detailu. Nejvýraznějším prvkem je sendvičový plášť krytý sklocementovými deskami.

 Okruh od Florentina po Petrské náměstí komentoval architekt Jaroslav Sládeček.

VÝSTAVA "DŘEVOSTAVBY A DŘEVO JAKO KONSTRUKČNÍ A DESIGNOVÝ PRVEK", 7.-18.12.2020

Výstava " Dřevostavby a dřevo jako konstrukční a designový prvek" byla podpořena projektem SVK 40/20/F5

VÝSTAVA "UDŽITELNÝ ŽIVOTNÍ CYKLUS VODY, JEHO EKONOMICKÁ NÁVRATNOST A VLIV NA PODOBU OBJEKTU, URBANIZOVANÉHO ÚZEMÍ A KRAJINY", 17.-18.12.2020

Výstava "Udržitelný životní cyklus vody, jeho ekonomická návratnost a vliv na podobu objektu, urbanizovaného území a krajiny" byla podpřena projektem SVK 45/20/F5

DŘEVOSTAVBY A DŘEVO JAKO KONSTRUKČNÍ A DESIGNOVÝ PRVEK, studentská vědecká konference, 8.9.2020

Vzhledem ke kladným ohlasům studentů, je již 3. ročník úspěšné konference z roku 2018 a 2019 zaměřena na navrhování a provádění dřevostaveb a dřevo jako konstrukční a designový prvek.
Cílem konference je mezi studenty šířit osvětu o navrhování a provádění dřevěných konstrukcí a dřevostaveb, seznamovat je s novými konstrukcemi a technologiemi a jejich aplikacemi do navrhování, s vývojem dřevěné architektury v České republice a v zahraničí s rozvojem vícepodlažních budov, s ochranou dřeva a konstrukcí proti biotickému a abiotickému napadení, s protipožární ochranou; s navrhováním a kontrolou difúzně otevřených a uzavřených konstrukcí obalových plášťů apod. a letos právě s důrazem na samotný materiál - dřevo, který je jak konstrukční prvek, tak také krásný designový prvek.
Dalším cílem konference je příprava studentů k samostatné práci a prezentaci na konferencích, obhajobách diplomových a dizertačních prací, prezentaci vlastních návrhů v architektonických soutěžích a v architektonické praxi.
Výstupem je studentská konference s prezentací příspěvků, které budou uveřejněny ve sborníku, včetně všech došlých příspěvků. Následně bude uspořádán 3. ročník výstavy posterů nejlepších prací, kterou se nám jak v roce 2018, tak v roce 2019 podařilo propojit s veřejně uznávanou akcí "Salon dřevostaveb".

UDŽITELNÝ ŽIVOTNÍ CYKLUS VODY, JEHO EKONOMICKÁ NÁVRATNOST A VLIV NA NA PODOBU OBJEKTU, URBANIZOVANÉHO ÚZEMÍ A KRAJINY, studentská vědecká konference, 19.5.2020

Studentské návrhy energeticky úsporných – pasivních, hybridních nebo energeticky aktivních objektů posuzované z hlediska hospodaření s veškerou vodou objektu a jeho dopad na  uspořádání budov, urbanizovaného území či krajiny. Součástí všech návrhů řešení je vyhodnocení vodního hospodářství z pohledu šedé a modré vodní stopy a zároveň vhodnosti a ekonomického dopadu jejího zpětného využívání, akumulace či retence. Řešení by měla zohlednit i ekonomickou stránku návrhu, a to nejen z pohledu možných dotací, ale především z pohledu nákladů a prosté návratnosti. Podstatným faktorem návrhu je i výsledný architektonický výraz budovy, území či krajiny.

#DIY ARCHIBETON WORKSHOP II. – „MAKE CONCRETE ALIVE“

V rámci workshopu #DIY ARCHIBETON WORKSHOP II. byla vybrána skupina studentů, kteří se se svou betonovou sadou bathZOOm, kterou v rámci workshopu vyrobili, zúčastnili mezinárodní studentské soutěže a obsadili první, vítěznou příčku. Soutěž byla součástí mezinárodní konference FIB v polském Krakově.

Studentská vědecká konference Alternativní přístupy k využití obnovitelných zdrojů energie v architektuře v kontextu cirkulární ekonomiky, 14.5.2019

Současná energetická koncepce společnosti je zaměřena při návrhu objektů  nebo sídelních celků na hledání úsporných energetických opatření v kontextu cirkulární ekonomiky. Zapojení alternativních zdrojů energie  pro vytápění, chlazení a ohřev TV se uplatňuje nejen při návrhu nových staveb, ale lze je využít i při rekonstrukcích objektů již stávajících.  Při jejich navrhování a kombinování je nutné zohlednit jak energetickou a tepelně-technickou stránku věci, tak i ekonomické hledisko.  Právě ekonomika, vhodnost a výhodnost návrhu hraje velkou roli při celkové nebo částečné rekonstrukci, změně nebo úplné výměně technologií v již stávajících objektech nebo lokalitách. Stejný důraz je kladen i na hospodaření s vodou v objektu, případně sídelním celku.

Studentská vědecká konference Dřevěné konstrukce a dřevostavby se zvláštním zaměřením na občanskou výstavbu, 7.5.2019

2. ročník úspěšné konference z roku 2018 je zaměřena na navrhování a provádění dřevěných konstrukcí a dřevostaveb se zvláštním zaměřením na občanskou výstavbu.
Cílem konference je mezi studenty šířit osvětu o navrhování a provádění dřevěných konstrukcí a dřevostaveb, seznamovat je s novými konstrukcemi a technologiemi a jejich aplikacemi do navrhování; s vývojem dřevěné architektury v České republice a v zahraničí s rozvojem vícepodlažních budov; s ochranou dřeva a konstrukcí proti biotickému a abiotickému napadení; s protipožární ochranou; s navrhováním a kontrolou difúzně otevřených a uzavřených konstrukcí obalových plášťů apod. a to vše především v sektoru staveb pro občanskou vybavenost.
Dalším cílem konference je příprava studentů k samostatné práci a prezentaci na konferencích, obhajobám diplomových a dizertačních prací, a prezentaci vlastních návrhů v architektonických soutěžích a v architektonické praxi.
Výstupem je studentská konference s prezentací příspěvků, které budou uveřejněny ve sborníku, včetně všech došlých příspěvků. Následně bude uspořádán 2. ročník výstavy posterů nejlepších prací, kterou se nám již v roce 2018 podařila propojit s veřejně uznávanou akcí "Salon dřevostaveb".

#DIY ARCHIBETON WORKSHOP II.

Ve dnech 18. a 20. února 2019 proběhl na půdě Fakulty architektury ČVUT druhý ročník workshopu Archibeton. Tentokrát se zaměřením na probarvované betony.

VÝSTAVA K WORKSHOPU #DIY ARCHI BETON

Výstava k workshopu #DIY ARCHI BETON, na kterém  si studenti v průběhu letního semestru 2018 vyzkoušeli výrobu pohledových betonů v praxi, proběhla ve dnech 5.-28.11. v prostorách Fakulty architektury. Návštěvníci této výstavy si během této doby mohli zahrát deskové hry, které v rámci workshopu vznikly.

Tento workshop byl podpořen v rámci Studentské grantové soutěže SGS18/198/OHK1/3T/15 Možnosti zvyšování trvanlivosti a odolnosti povrchu architektonického betonu vůči působení vnějších vlivů

Sstudentské vědecké konference "Dřevěné konstrukce a energeticky úsporné dřevostavby", 05_2018

#DIY ARCHIBETON WORKSHOP

Ve dnech 2. až 4. května 2018 proběhl na půdě Fakulty architektury ČVUT workshop Archibeton, v jehož rámci si studenti měli možnost vyzkoušet tvorbu pohledových betonů v praxi.

Tato výstava byla podpořena v rámci Studentské grantové soutěže SGS18/198/OHK1/3T/15 Možnosti zvyšování trvanlivosti a odolnosti povrchu architektonického betonu vůči působení vnějších vlivů.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. Daniela Bošová, Ph.D.