15124

Ústav stavitelství II

Výzkumné projekty

Hlavní řešitel
Výšková, D.
Trvání projektu
2024-2026
Anotace
Dílčí stavební úpravy obvodových plášťů venkovských staveb mohou vést ke ztrátě autentických konstrukcí tradičního stavitelství, ztrátě památkově hodnotného výrazu objektu, ale také ke zhoršení vnitřního mikroklimatu objektu, které může ohrožovat zdraví jeho obyvatel. Tento projekt se zabývá výzkumem stavebního fondu postaveného do roku 1945 v regionu Kraslicka. Jedná se o dokumentaci dochovaných staveb, jejich katalogizaci a archivní rešerši. Ve vybraných stavbách proběhne výzkum fungování vnitřního mikroklimatu s měřením teploty vzduchu, relativní vlhkosti vzduchu a koncentrace CO2.
Hlavní řešitel
Vyoralová, Z.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2024
Anotace
Návrh objektu dle principů udržitelného rozvoje, tzn.použití lokálních přírodních stavebních materiálů, případně materiálů recyklovaných či recyklovatelných v návaznosti na uplatnění zásad klimatického rozvoje (orientace, umístění a tvar stavby, konstrukční systém, těžké akumulační konstrukce, zasklení, stínící prvky). Stavba by měla splňovat nejpřísnější požadavky na tepelný stav budovy, aby navržené vnitřní technologie, které budou pokrývat energetické potřeby budovy, měly minimální výslednou uhlíkovou stopu. Velký důraz bude kladen i na principy hospodaření s vodou (splašková, dešťová) a nakládání s odpady.
Hlavní řešitel
Vyoralová, Z.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2023
Anotace
Tématika: OFF GRID HOUSING - ostrovní RD navržený na principech pasivní solární architektury ( klimatický design ) se zapojením obnovitelných zdrojů energie a návrh účelných variant hospodaření s vodou v budově a na pozemku.Důraz je kladen na tepelně technický stav budovy, který je ovlivněn nejen konstrukcí budovy, ale především prvky pasivní architektury a použité technologie. Všechny tyto zásady a prvky se promítají do architektonického návrhu budovy a celkové energetické bilance budovy. Cíle: Navrhnout prakticky energeticky soběstačný objekt s prvky pasivní solární architektury na základě požadavků na pasivní architekturu a s technologií využívající především obnovitelnou energii. Kromě architektonického výrazu stavby a tepelně technického stavu budovy je důraz kladen i na hospodaření s vodou v objektu, a to nejen dešťovou, ale i s vodou odpadní - šedou, příp. černou. Návrh by měl ukázat vliv klimatického designu na konstrukci, umístění a celkovou dispozici a užitnost stavby nejen na architektonický návrh objektu, ale případně i ráz krajiny a urbanizovaného území.
Hlavní řešitel
Kostelecká, M.
Trvání projektu
2022
Anotace
Tématem konference budou dřevostavby, konkrétně prvky veřejného prostranství. Jedná se o vědeckou konferenci, kde budou mít možnost prezentovat své příspěvky studenti FA, kteří se v rámci studia aktuálně zabývají tématem dřevostaveb, dále studenti dalších fakult ČVUT v Praze, ale také studenti jiných vysokých škol, stejně tak i doktorandi či jiná odborná veřejnost. Na konferenci bude přítomen jako host renomovaný profesor v dané problematice. Přednese vyzvanou přednášku a po celou dobu konání konference bude studentům odborným poradcem. Posláním konference bude rozvíjení odborných znalostí a tvůrčích schopností studentů, podpora jejich odborných a uměleckých zájmů, popularizace problematiky dřevostaveb, a také prezentace samotné fakulty architektury široké veřejnosti. Cílem konference je naučit studenty prezentovat své práce před odbornou veřejností. Tato zkušenost jim bude užitečná nejen na vědeckých konferencích, ale i při obhajobách jejich projektů či absolventských prací, při architektonických soutěžích a připraví je k snadnému vstupu do praxe. Studentům bude umožněn odborný styk, výměna zkušeností, konzultace a společné řešení odborných problémů. Bude jim k dispozici také odborník v dané oblasti. V neposední řadě bude výzkumným výsledkem pro RIV jednak samotné uspořádání konference, jednak tištěný sborník příspěvků.
Hlavní řešitel
Prokopová, L.
Trvání projektu
2022
Anotace
Projekt bude řešit inovaci předmětu Stavební fyzika I (SF1B), který je určen převážně studentům 2. ročníků fakulty architektury ČVUT v Praze. Předmět SF1 se zabývá osluněním, denním osvětlením a akustikou. Nyní máme možnost s modernějším softwearovým vybavením tento předmět posunout a nabídnout tak studentům sofistikovanější formu výuky, která kopíruje současné metodiky používané v projektantské praxi včetně odezvy na novou evropskou normu v oblasti denního osvětlení a oslunění. Programy pro výpočet oslunění a denního osvětlení máme již na Ústavě stavebnictví II zakoupené, včetně aktualizace s novou evropskou normou. Dále vyhodnotíme i akustické výpočetní programy a vybereme pro studenty nejpoužitelnější. Nyní bychom rádi vytvořili příkladové studie včetně podrobného popisu, které by posloužily studentům při výuce jako důležitá pomůcka. Podklady by dostávali studenti během výuky, aby si do nich mohli dělat další poznámky a reagovat tak na jejich osobní potřeby během výuky.
Hlavní řešitel
Richtrová, D.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2022-2024
Anotace
Energetická náročnost budov je nedílnou součástí architektonické tvorby budov a v posledních letech dochází ke stanovování velmi přísných požadavků v oblasti ekologického a enviromentálního návrhu budov. Pasivním enviromentálním zdrojem, který nám příroda nabízí, jsou solární zisky. Energetickou náročnost budovy s ohledem na využití solárních zisků velmi výrazně ovlivňuje její prvotní architektonický návrh, zejména objemové a dispoziční řešení, na něž se váže osazení objektu v terénu a orientace ke světovým stranám. Velký důraz na solární zisky při energetickém hodnocení budov potvrzuje i nová implementovaná evropská výpočetní norma ČSN EN ISO 52016-1 Energetická náročnost budov - Potřeba energie na vytápění a chlazení, vnitřní teploty a citelné a latentní tepelné výkony - Část 1: Výpočtové postupy. Cílem této práce je zjistit modelovými studiemi významné možnosti vlivu solárních zisků na celkový koncept architektonického návrhu.
Hlavní řešitel
Vrbová, P.
Trvání projektu
2022-2023
Anotace
Technické rozvody jsou nedílnou součástí budovy, obvyklým řešením je tyto prvky "schovat" do podhledu či šachty. Existuje však řada významných realizací, u kterých se architekti dokázali vypořádat s viditelnými technickými rozvody, ať už se jedná o Centre Georges Pompidou, u kterého šli autoři cestou naprostého a zároveň organizovaného zviditelnění rozvodů nebo naopak jsou realizace, které řadu rozvodů přiznávají, ale zároveň se je jednoduchými efekty v podobě nabarvení snaží "zneviditelnit". Jedním takovým příkladem za všechny je Tate modern. Oba přístupy můžeme chápat jako uměleckou formu vypořádání se s technickými rozvody a dávají možnost architektům rafinovaně pracovat s designem potrubí v budovách.. Ve všech důmyslných pojetích potrubí v prostoru hrají hlavní roli barvy. Vědecká práce, která se zabývá novodobou tenkovrstvou termoizolační hmotou, kterou je možné barvit, může přinést řadu poznatků a odpovědí v rámci termoizolačních vlastností této hmoty ve vztahu k technickým rozvodům a může ukázat cestu k úsporám energií v rámci tepelněizolačních vlastností a zároveň cestu k uměleckému ztvárnění těchto technických prvků. Klasickými nátěry v dnešní době není možné vyhovět legislativním požadavkům, které jsou kladené na tepelné odizolování potrubí. Zároveň běžné technické termoizolační materiály nedávají přílišnou možnost uměleckého propojení hmot objektů s technickými rozvody. Tato práce má za úkol ověřit potenciál a smysluplnost využití speciálních termoizolačních tenkovrstvých nátěrů na technických rozvodech a zajistit mezioborové propojení jednotlivých profesí, které stavby utvářejí.
Hlavní řešitel
Vyoralová, Z.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2022
Anotace
Výukový manuál předmětu Technical Infrastructure – Urban Utilities II by měl pomoci zahraničním studentům v orientaci při průzkumu a vyhodnocení urbanizovaného území z hlediska jeho energetických nároků a koncepce základních rozvodů technické infrastruktury. Měl by studenty seznámit se způsoby uspořádání a vedení jednotlivých sít, funkcí a strategií umístění uzlových bodů, případně s dalšími nejen technickými požadavky na jednotlivá vedení. Technická vybavenost území by měla být v souladu s architektonicko-urbanistickými požadavky zkoumaného území. Metoda práce: Zpracovat analýzu urbanizovaného prostředí tak, aby byl jasně daný postup při průzkumu. Tento postup doplnit názornými příklady a vysvětlivkami, aby byla patrná návaznost při jeho zpracování. Roztřídit jednotlivá data a pochopit jejich využití při následném posuzování již konkrétní technické sítě. Zaměřit se na energetické potřeby vybraného území a stanovit jeho jednotlivé dílčí energetické nároky.
Hlavní řešitel
Utěšená, M.
Trvání projektu
2021
Anotace
Předkládaný grantový projekt se zabývá aplikovaným výzkumem přírodních pigmentů vhodných k probarvování pohledového betonu. Cílem tohoto projektu je znovunalezení potenciálu barviv používaných v minulosti, které mohou být více ekologickou a zdlouhodobého horizontu odolnější a stálejší alternativou k pigmentům používaných v současné stavební praxi.
Hlavní řešitel
Schulzová, K.
Trvání projektu
2021
Anotace
Softwarové nástroje integrované v BIM programech umožňují vyhodnocení kvality vnitřního prostředí v budovách již v prvotních stadiích návrhu, což může zabránit pozdějším konfliktům a nežádoucím kompromisům. Cílem projektu je usnadnit architektům orientaci v dostupných nástrojích pro BIM analýzu vnitřního prostředí budov a prověřit jejich využitelnost pro architektonický návrh ve všech jeho fázích. Projekt vychází z již zpracovaného souboru případových studií, zkoumajících propojení architektonických vlastností budovy a jejích stavebně fyzikálních parametrů.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. Daniela Bošová, Ph.D.