V městském prostředí se setkáváme s bohatě dekorovanými fasádami od počátku šedesátých let 19. století až do počátku 20. století. S příchodem nových stavebních technologií a materiálů se historizující dekor stal běžnou formou reprezentace investora i architektonickou nutností. Vždy však jako výsledek dialogu mezi stavebníkem a stavitelem, který dotvářely orgány stavebního řízení.
Výstava na několika případech detailně představuje, jak funguje komponování fasády moderního nájemního domu s ohledem na stavební předpisy a zároveň představy všech zainteresovaných aktérů. Často šlo totiž o hledání kompromisů, které lemovaly cestu samotnému architektonickému výrazu.
Vernisáž: 24. 4. 2025, 17.00, Galerie na ochozu
Autor koncepce a obsahu výstavy: Josef Holeček
Spolupracující na modelech: Filip Sári, Malvína Burešová, Šimon Crkal
Kurátor: Miroslav Pavel
Výstava je výstupem studentského projektu SGS: Městské fasády - obraz stavebníka či svévole stavitele? (řešitel Josef Holeček, 2024). Organizuje Ústav teorie a dějin architektury.
Architekt–samouk, neústupný vizionář technologického pokroku a výstřední vynálezce – to byl Buckminster „Bucky” Fuller, jedna z nejoriginálnějších postav americké architektury 20. století. Podíváme se na milníky jeho tvůrčího života, dozvíme se, co je to Dymaxion a zjistíme, kdo doopravdy stál za slavnou geodetickou kupolí.
Studující prezenčního studia Fakulty architektury ČVUT jsou na přednášky U3V rovněž zváni a mohou přednášky navštěvovat volně.
Stavoprojekt bol prvým a najväčším projektovým ústavom v bývalom Československu. Prednáška priblíži jeho fungovanie v celom povojnovom období, predovšetkým v období normalizácie. Okrem toho sa zameria na jednu z jeho pobočiek, ktorá sídlila v Trnave, a predstaví tento ústav tiež s jeho ateliérmi v Trenčíne a Piešťanoch.
Studující prezenčního studia Fakulty architektury ČVUT jsou na přednášky U3V rovněž zváni a mohou přednášky navštěvovat volně.