Ústav teorie a dějin architektury

Docomomo CZ

Ústav teorie a dějin architektury je společně s Národním památkovým ústavem institucionálním a řídícím členem národního výboru DOCOMOMO Česká republika.

DOCOMOMO CZ

DOCOMOMO (Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement) je mezinárodní organizace, která se zabývá výzkumem, dokumentací, propagací a ochranou památek moderní architektury.

Výzkum poválečné architektury

Ústav se dlouhodobě věnuje výzkumu architektury let 1945-1989. Kromě rozsáhlé publikační činnosti a výzkumných projektů NAKI nebo GAČR se podílí i na zpřístupnění tématu široké věřejnosti a na stavebněhistorických průzkumech konkrétních staveb (Ještěd, Thermal, Nová scéna ND, Společenský dům Neratovice, Chemapol).

Zde najdete podrobnější informace o projektech NAKI na téma Architektura osmdesátých let a Stavoprojekt 1948-1953 nebo GAČR na téma Architektura v obdobích transformace.

Galerie na ochozu

Příruční ústavní galerie, ve které vyučující a doktorandi*ky Ústavu teorie a dějin architektury vystavují to nejlepší ze svého výzkumu a nejlepší studentské práce.

GALERIE NA OCHOZU

Knihovna ústavů 15113, 15114 a VCPD

Příruční knihovna Ústavu teorie a dějin architektury, Ústavu památkové péče a Výzkumného centra průmyslového dědictví FA se specializuje na literaturu k dějinám a teorii architektury a umění, na společenské vědy a památkovou péči. Historie vzniku sahá do druhé poloviny 19. století a knihovní fond je svým stářím a převážně humanitním zaměřením v kontextu technické univerzity velmi specifický. Slouží akademické obci i širší veřejnosti a studium je prezenční.

KNIHOVNA ÚSTAVŮ 15113, 15114 A VCPD

Knihy a dokumenty uložené ve studovně jsou k dispozici okamžitě. Ostatní položky z katalogu (uložené v příručních knihovnách pedagogů a v archivu) je možné objednat a budou zprostředkovány po předchozí domluvě následující den. Pod signaturou R jsou k dispozici filmy a multimediální programy s tematikou historické a současné architektury. Fondy se signaturou ST podléhají zvláštnímu režimu a k jejich studiu je nutné povolení vedoucího ústavu. Knihy se signaturou V zaměřené na téma průmyslové architektury a její konverze jsou uloženy v knihovně VCPD, 3. patro, místnost 304–305. Jejich studium je třeba předem objednat.