Místo
6. NP
Výzkumné projekty
Hlavní řešitel
Haruda, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2025
Anotace
Výzkum se zaměřuje na identifikaci kritických bodů v cyklistické infrastruktuře pomocí analýzy velkých dat, což je klíčové pro udržitelné městské plánování. Využitím dat z aplikací jako Strava a Cyclers a jejich porovnáním s údaji o dopravních nehodách Policie ČR a existující ochrannou infrastrukturou pro cyklisty. Výzkum odhaluje místa s nejvyšším počtem nehod. Tento výzkum má za cíl navázat na SGS OHK1 - 054/22. Zde se podařilo nalézt metodu jak ověřit, která místa jsou v Praze nejvíce nehodová v hlavních dopravních cyklistickcých tocích městem. Kritické místo však bylo určeno na základě veškeré nehodovosti. Cílem tohoto projektu je zanalyzovat data o nehodách pouze cyklistů, aby byla místa v Praze na základě tohoho šetření prioritizována. Následně dojde k dokumentaci míst a indentifikaci klíčových aspektů, díky kterým je toto místo špatně prostupné, neinkluzivní a neodpovídá urbanistickcým standardům města v době klimatické krize. Výzkum bude předán na Magistrát Hl.města Prahy za účelem naplnění městského Klimaplánu a bude prezentován v na dopravních a urbanistických konferencích.
Druhotným cílem výzkumu je pak poukázání na zvýšení bezpečnost a atraktivity cyklistiky ve městech, což by mělo vést k vyššímu využívání kol jako dopravního prostředku a snížení emisí CO2. Výstup bude prezentován ve formě mapových podkladů, slovní priorititace a fotodokumentace - top 20 nejnebezpečnějších míst pro cyklodopravu v Praze.
Hlavní řešitel
Salahieh, D.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2025
Anotace
In contemporary urban design and planning discourse, walkability has emerged as a central concept for capturing, analyzing and enhancing the built environment's capacity to facilitate and promote walking. Despite its broad applicability, existing methodologies often reduce walkability to mobility-centered technical metrics, neglecting the embodied, sensory, and cultural dimensions of urban walking. This project aims to explore walkability through an embodied, human-centered lens and utilize a design-driven research approach that incorporates the diverse lived experiences and urban imaginaries. Grounded in developing theoretical frameworks of corporeity and place, this research adopts an interdisciplinary methodology to examine walkability as a dynamic and performative process shaped by the interactions between bodies, memories, and cultural narratives within built environments. The project will leverage an extensive literature review, empirical fieldwork, and methods development to advance both the theoretical discourse and practical applications of walkability analysis with human-centered insights for more inclusive and vibrant urban environments.
Hlavní řešitel
Zdráhalová, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2025
Anotace
Město 21. století řeší široké spektrum problémů - některé si plně uvědomujeme, zatímco další rychle vznikají. Snažíme se je poznat, pochopit a uchopit v rámci řady výzkumů, chybí nám však pravidelně konaná neformální mezioborová platforma, na které bychom nové výzvy a problémy města 21. století diskutovali. V reakci na tuto situaci přicházíme s konceptem každoročních pracovních doktorandských kolokvií, která by probíhala vždy den před Inventurou urbanismu, jako její studentská sekce.
Kolokvium Město 21. století poskytne prostor pro odpolední setkání doktorandů za účasti zkušených interních a externích kolegů a kolegyň s mezioborovými zkušenostmi, kteří se dlouhodobě zabývají danou problematikou. Bude zaměřeno na představení aktuálních témat a výzkumů, na kterých doktorandi pracují v rámci svých disertačních prací. Cílem je vytvořit platformu, kde mohou doktorandi z Ústavů urbanismu, prostorového plánování a krajinné architektury z FA, ale i jiných škol z České republiky i zahraničí prezentovat svá rozpracovaná témata a společně mezioborově diskutovat o klíčových tendencích současného města. Setkání zároveň nabídne jedinečnou příležitost pro studenty a studentky prvního ročníku doktorandského studia seznámit se s metodami, strukturou i formou vědecké práce, i vzhledem k tomu, že fakultní Doktorandská konference se přesunula do letního semestru.
Kolokvium bude mít čtyři bloky, do kterých se budou moci doktorandi přihlásit: 1/Zdravé město, 2/ Odolné město, 3/ Bioklimatické město a 4/ Chytré město. V rámci každého bloku budou prezentovány 3-4 krátké příspěvky, celkem tedy 12-16 příspěvků, po kterých bude následovat rozsáhlá moderovaná diskuse na témata bloků. Na kolokvium následující den naváže Inventura urbanismu, která se letos v září uskuteční již po jedenácté. Tím, že budou mít doktorandi aktuální témata města 21. století čerstvě prodiskutována, předpokládáme, že se aktivně zapojí i do diskuse na Inventuře urbanismu.
Kolokvium bude inzerováno na sociálních sítích
Hlavní řešitel
Plos, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2025
Anotace
Studentská vědecká konference Politiky architektury je mezioborová, tématicky zaměřená výzkumná konference. Společným tématem cyklu jsou Politiky architektury, používané v řadě evropských zemí jako strategický rámec nástrojů pro správu a vytváření kvalitního vystavěného prostředí. Národní politiky architektury byly předmětem série SVK Politika architektury, pořádaných na FA ČVUT v letech 2017 - 2019. Jejich témata a výstupy byly jedním z podkladů pro aktualizaci Politiky architektury a stavební kultury ČR (2023). V roce 2024 na předchozí výzkum navázala v pořadí čtvrtá konference, zacílená na regionální a místní politiky architektury.
Letošní pátý ročník konference má za cíl zaměřit se podrobněji na oblast územního plánování, včetně jeho strategického rozměru a ekonomického průmětu do území. Zvolené téma rozvíjí závěry loňského ročníku SVK Politiky architektury 2024:
Probíhající proměna zastavěného území i krajiny se dotýká stejně největších metropolí jako malých měst a obcí. Zachování kvality prostředí je předmětem výzkumů a obsahem strategických dokumentů v celém severoatlantickém kulturním prostoru. Nástroje našich samospráv pro řešení aktuálních výzev a trendů jsou v tomto srovnání slabé a omezené. Veřejná správa v naší zemi se spoléhá spíše na přímé regulace území, především v podobě územně plánovacích dokumentací. Pro řešení negativních jevů v území a nalézání celospolečensky přínosné rovnováhy mezi zisky a náklady ve všech pilířích udržitelného rozvoje jsou však podle urbánní ekonomie mnohem vhodnější nepřímé (obvykle fiskální) nástroje regulace. Stávající rozdělení kompetencí v duálním systému veřejné správy naší země bohužel využívání nepřímých a neformálních nástrojů správy území limituje.
Strategickým cílem pořádání této série konferencí je mapování znalostí a výzkumů na poli správy území a kvality vystavěného prostředí, a to především metodou mezioborové odborné debaty a její kritické reflexe. Předmětem zkoumání obecně jsou nástroje správy území a jejich
Hlavní řešitel
Suchá, P.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2025-2027
Anotace
The research project focuses on the residential segregation of socio-economically excluded individuals in the Czech Republic. Commonly referred to as urban segregation, this phenomenon is typically viewed negatively in the literature. It is linked to various issues, including restricted social mobility, limited opportunities and access to resources, and segregation in education, among others.
Residential segregation is a complex issue heavily influenced by local specifics and cannot be understood solely in spatial terms. Nevertheless, the spatial dimension is important when analyzing the dynamics that lead to residential segregation. Although the causes and consequences of social exclusion have been widely studied, segregation is primarily examined through the lens of administrative units, which often encompass diverse urban structures and types. This approach may introduce biases in understanding the distribution of socio-economically excluded residents in cities and the environments in which they live.
This research aims to explore the phenomenon of urban segregation by analyzing the distribution of socio-economically excluded residents in selected cities across the Czech Republic. The primary focus is on urban segregation at the neighbourhood level, emphasizing mainly regional cities that differ in their historical and economic contexts.
The project focuses on urban segregation in the Czech Republic, ensuring a meaningful comparison within a single cultural and national framework. The research will examine how social exclusion manifests spatially within urban areas, utilizing parameters relevant to urban planning.
The dissertation will include several case studies exploring the living environment of excluded residents concerning state social policies, particularly in the context of the political, economic, and social transformations after 1989. Ultimately, the study seeks to identify whether socio-economic exclusion in the Czech Republic follows repetitive sp
Hlavní řešitel
Plos, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2024
Anotace
Konference navazuje na sérii SVK Politika architektury a stavební kultury ČR (FA ČVUT 2017), Politika architektury - aktuální témata (FA ČVUT 2018) a Politika architektury: aktéři a naplňování (FA ČVUT 2019), věnovaných především obsahu a aktualizaci strategického dokumentu Vlády ČR Politika architektury a stavební kultury ČR. Cílem čtvrtého ročníku je vykročení z obecného tématu Politiky architektury ČR k politikám a strategiím architektury a rozvoje jednotlivých měst a obcí, zejména těch menších o velikosti stovek až tisíců obyvatel.
Konference je tématicky zaměřena na rozhodovací procesy v území a otázky spolupráce profesionálů s veřejnou správou při vytváření vystavěného prostředí. Výstupem konference bude zmapování tématu (podobně jako u předchozích ročníků) a pojmenování nejdůležitějších témat a otázek v závěrečném shrnutí a sborníku konference.
Kontext:
Vystavěné prostředí vytvářejí a přetvářejí lidé svou činností v průběhu času, a zároveň jsou tímto prostředím sami ovlivňováni a formováni (srov. Vystavěné prostředí: Vytvořený prostor obklopující lidi, kteří jej aktivně formují, a který zpětně ovlivňuje život a chování lidí. The Davos Baukultur Quality System. Swiss Confederation: 2021.) V intenzivně zastavěném území našich měst a obcí, i v jejich blízkém okolí, se vystavěné prostředí proměňuje především prostřednictvím regulovaných procesů, vedených podle stavebního práva.
V našem kulturně civilizačním okruhu se nepředpokládá, že by kvalita vystavěného prostředí měla vznikat samovolně. Je převážně výsledkem činnosti profesionálů v oblasti výstavby (viz Stavební zákon, část čtvrtá Stavební právo hmotné, hlava čtvrtá Činnosti ve výstavbě), regulované správními procesy podle stavebního práva. (srov. Davoská deklarace, článek 15. Kvalitní stavební kultura musí být součástí příslušných právních nástrojů. Hlavní cíl dosahování vysoké kvality celého vystavěného prostředí, včetně kulturního dědictví, musí být závazný při všech činnostech s dopadem na území... Davos
Hlavní řešitel
Kloda, M.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2024-2025
Anotace
Měřítka kvality jsou přirozeně obtížně kvantifikovatelná. Hodnocení kvality vyžaduje odlišné metody než hodnocení kvantitativních parametrů. S teorií holistického posuzování kvality vystavěného prostředí se zejména v německé jazykové oblasti prosazuje koncept Baukultur, formulovaný systematicky na základě evropské spolupráce v rámci Davos Baukultur Process.
Přestože je Česko signatářem Davoské deklarace 2018 a členem Davos Alliance 2023, zůstává téma v českém prostředí neuchopeno. Cílem projektu je formulování kritérií kvalitní stavební kultury v českém jazykovém prostředí na základě existujících zahraničních zkušeností, vycházející zejména z podrobného zmapování Davoského procesu a jeho zdrojů, a spočívající zejména v převedení klíčových textů a pojmů do českého jazyka.
Potenciálem výzkumu je a) obecně založení teoretické báze pro téma kvalitní stavební kultury v našem jazykovém prostředí a b) konkrétně vytvoření podkladu pro komparaci vlivu procesů správy území na výslednou kvalitu vystavěného prostředí v rámci tématu disertační práce.
Hlavní řešitel
Zdráhalová, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2024
Anotace
Studentská vědecká konference pořádaná v roce 2024 bude již 13. ročníkem tohoto setkání doktorandů, studujících na FA ČVUT.
Během roku 2023 došlo na FA ke schválení Řádu doktorského studia. Součástí řádu se stalo povinné absolvování Studentské vědecké konference FA pro doktorandy 1. ročníku, která se oproti Týdnu vědy a výzkumu, jak se podobné setkání nazývalo dříve, bude konat na konci letního semestru. Tato konference je povinná pro všechny studující prvního ročníku. Součástí jsou pozvaní hosté, jak z FA, tak externisté, kteří během konference reagují na studentské příspěvky.
Cíl konference se oproti minulým letům mírně upřesnil - naším cílem je, aby studující po absolvování prvních dvou semestrů, ještě před letními prázdninami, měli možnost konfrontovat svou práci s odborníky a externisty mimo svého školitele/školitelku. Reakce a připomínky, které získají, mají možnost zapracovat do Stavu poznání - výstupu, který odevzdávají následující semestr. Další zapojení do studentské konference následující rok se neočekává, namísto toho se mají studující zapojit do standardní vědecké konference mimo FA.
Na základě zkušenosti z roku 2023 jsme se rozhodli zrušit výstavu posterů, a zaměřit energii studujících na samotné příspěvky. Za tímto cílem došlo v roce 2023 k vytvoření makety prezentace, která obsahuje přesné názvy a obsahy jednotlivých slidů tak, aby naváděla doktorandy k řádné metodice práce.
Hlavní řešitel
Zdráhalová, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2023
Anotace
Konference nových doktorandů, konference starších doktorandů a výstava posterů v zaměřeních Architektura, teorie a tvorba; Urbanismus a územní plánování; Architektura, stavitelství a technologie; Dějiny architektury a památková péče, Krajinářská architektura a Design. Konference se koná každoročně.
Týden vědy a výzkumu doktorandů Fakulty architektury ČVUT se letos bude konat již podvanácté. Jeho cílem je zvýšit kvalitu vědy a výzkumu na Fakultě architektury ČVUT a přispět k popularizaci vědy a výzkumu mezi studenty nižších stupňů studia. Kolokvium starších a nových doktorandů umožní porovnání a zhodnocení výsledků výzkumu a tvorby studentů doktorského studia mezi sebou.
Kolokvia doprovází výstava posterů všech zúčastněných doktorandů. Prezentované příspěvky a postery jsou každoročně publikované na webu http://kolokvium.fa.cvut.cz
Postery doktorandů jsou každoročně vystavené v prostorách FA ČVUT.
Týden vědy a výzkumu se skládá z dvoudenního doktorského workshopu a z prezentace posterů. Doktorandi prvního a druhé ročníku povinně prezentují svůj výzkum na doktorském workshopu. Prezentací se zúčastní přizvaní externí odborníci, kteří poskytnou zpětnou vazbu na jednotlivé příspěvky a současně zhodnotí zvolenou metodologii vědecké práce.
Studenti se za prvé přihlašují na workshop zasláním abstraktu. Do konce srpna odevzdávají short paper (3 normostrany textu). Před vlastním workshopem odevzdávají prezentaci a poster. Poster vyvěšují první den Týdne vědy a výzkumu na panely umístěné v atriu FA, postery jsou vyvěšené do konce Týdne VaV.
Týden vědy a výzkumu proběhne ve dvou základních sekcích:
1/ konference doktorandů
2/ výstava posterů
Součástí žádosti je i podpora publikační činnosti doktorandů, formou externí kritiky textu, který zachycuje stav poznání doktorské práce. Studenti mají možnost takový text odevzdat během podzimu. Koordinátorka doktorského studia následně osloví externího odborníka na dané téma nebo na metodologii vědecké práce, který vypracuje review s
Hlavní řešitel
Salahieh, D.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2023-2024
Anotace
Urban resilience is becoming an essential assessment criterion for cities' vulnerability to socioeconomic changes and their capacity for adaptation during and after shocks and stresses. Within the Czech context, urban resilience has been slowly receiving attention from the planning and sustainable development departments of Prague's municipalities yet most efforts do not elaborate on any clear indicators of measurement to assess an urban environment's resilience capacity and improvements. The goal of this project is to explore the scope of resilience in Prague by adopting a comprehensive approach that reflects on the past, present, and future of an urban neighborhood. Specifically, the project will be assessing the urban resilience of the inner-city neighborhood of Smichov, a distinct area of Prague due to its location and history of urban revitalization efforts in the 1990s that transformed it from a working-class industrial neighborhood into a modern inner-city commercial hub. The significance of this project's exploration is a stepping stone to the future development of an essential implementable localized resilience strategy pivotal for the sustainable growth of the city of Prague.