Cíl přednášky:
Vypracování Bakalářské práce, která splňuje kritéria a požadavky kladené na bakalářský projekt na FA ČVUT v Praze: „Bakalářskou prací je projekt, který rozpracovává do podrobnosti projektu pro stavební povolení, resp. projektu pro provádění stavby, Studii k bakalářské práci“.
Vážení bakalářští studenti,
srdečně vás všechny zvu na přednášku, která se bude konat ve čtvrtek 27. února 2025 od 17:45 v posluchárně 155 – Gočár.
Předpokládaná délka přednášky, včetně diskuse, je 90 minut.
Přednášet vám budou zkušení vyučující z Ústavu stavitelství I, Ústavu stavitelství II a z Ústavu nosných konstrukcí.
V úvodní část přednášky vám Ing. Aleš Marek, Ph.D. stručně zrekapituluje základní informace a požadavky k bakalářské práci, vysvětlí vám její cíl, akcenty a způsob jejího hodnocení.
Ozřejmí vám jak obsah, tak i rozsah BP, včetně návrhu skladby jejích částí ve vazbě na nový stavební zákon a z něj vyplývající platné prováděcí právní předpisy i na základní požadavky na stavby.
V části týkající se stavitelství vám Ing. arch. Jan Hlavín, Ph.D. vysvětlí vzájemný vztah architektonického návrhu a jeho technického řešení, vč. detailů, vazby na interiér a okomentuje příklady z realizovaných staveb.
Ing. Miloš Rehberger, Ph.D. se zaměří na modulaci staveb ve vazbě na její konstrukční část, na řešení stavebních detailů z hlediska stavebné fyziky (akustika, tepelná technika) a na fasády staveb, a to zejména na Lehké obvodové pláště (LOP). Svůj výklad zakončí také příklady z realizovaných staveb.
Ing. arch. Marek Pavlas, Ph.D. vás seznámí se základními typy dřevěných konstrukcí, principy jejich návrhu a současnými trendy v navrhování těchto konstrukcí.
Ing. Luboš Káně, Ph.D. vás seznámí se způsoby ochrany stavby před nežádoucím působením vody na podzemní a nadzemní část stavby. Součástí prezentace jsou i kritéria pro volbu hydroizolačního systému, příklady skladeb konstrukcí a způsoby kreslení hydroizolací do stavebních výkresů.
Prof. Dr. Ing. Martin Pospíšil, Ph.D. vás provede postupem při navrhování nosných konstrukcí, včetně jejich dimenzování, a vysvětlí vám požadavky na grafickou a výpočtovou část vaší BP, týkající se stavebně konstrukčního řešení.
Ing. Zuzana Vyoralová, Ph.D. vám v části technického zařízení budovy (TZB) vysvětlí jak koncipovat návrh TZB, jak napojit budovu na infrastrukturu a jak toto zakreslit do koordinační situace. Součástí její přednášky budou také koncové prvky TZB a požární bezpečnost stavby.
Součástí přednášky, pro zájemce o zpracování BP, metodou BIM, jsou i požadavky a postupy pro tvorbu informačního modelu stavby. Ing. arch. Ondřej Vápeník vám vysvětlí použití SW Archicad a Ing. arch. Martin Bukovský SW Revit. Jejich výklad bude opět doplněn ukázkami z projektové praxe.
V závěrečné části vám přednášející navrhnou způsob, jak by měla probíhat vzájemná spolupráce na ose Bakalář – Konzultant tak, aby výsledek vaší BP byl co nejlepší.
Po přednášce vám, v rámci diskuse, rádi zodpovíme vaše dotazy.
Všichni zainteresovaní, včetně vedoucích ateliérů, jsou srdečně zváni a těšíme se také na společnou diskusi v závěrečné části přednášky.
Za všechny přednášející Ing. Aleš Marek, Ph.D., vedoucí Ústavu stavitelství I.