Lidé

PhDr. Benjamin Fragner

Autoři
Červinka, J. - Fragner, B. - Filippova, V. - Zikmund, J. - Mlynčeková, L. - Aulík, J. - Cikán, M. - Daďa, J. - Efler, M. - Girsa, V. - Hájek, K. - Hájek, P. - Hlaváček, M. - Jehlík, J. - Kraus, D. - Novotný, T. - Popelová, L. - Pustějovský, J. - Redčenkov, B. - Soukenka, V. - et al.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2022. ISBN 978-80-01-07005-5.
Rok
2022
Podkategorie
Kniha
Anotace
Cílem publikace je shromáždit, utřídit a následně vyhodnotit ročníkové a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb, které byly zadávány v ateliérech na Fakultě architektury a na Fakultě stavební ČVUT od roku 2002, kdy bylo na základě interní grantové soutěže ČVUT na podporu vědy a výzkumu založeno Výzkumné centrum průmyslového dědictví. Kromě archivní evidence si publikace klade za cíl především vysledovat, ověřit a formulovat obecnější principy: argumenty pro opětovné využití opuštěných objektů z hledisek udržitelného rozvoje, památkové péče i jako prostor pro současnou tvorbu a jako hledání aktuálních témat a tendencí urbanismu a architektury, a to nejen v pedagogickém prostředí.
Autoři
Ryjáček, P. - Rotter, T. - Stančík, V. - Macho, M. - Vůjtěch, J. - Štěpán, J. - Kramoliš, F. - Pospíšil, M. - Fragner, B. - Eberhardt, S. - Juřena, J. - Míšanec, R. - Kudláček, J. - Zoubek, M. - Svoboda, J., - Sýkora, M.
Publikováno v
Praha: CTU. Faculty of Civil Engineering, 2022. ISBN 978-80-01-06990-5.
Rok
2022
Podkategorie
Kniha
Anotace
Kritický katalog doprovázející Výstavu průmyslových mostních památek. Katalog seznamuje s výstavními exponáty a mosty, vypracovanými kritickou metodou a opatřenými vysvětlujícím faktografickým, technickým a obrazovým materiálem.
Autoři
Fragner, B. - Zikmund, J., - Červinka, J.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2021. ISBN 978-80-01-06807-6.
Rok
2021
Podkategorie
Kniha
Anotace
In a situation impacted by demolitions and the physical deterioration of industrial objects and by the pressure to demolish and to free up land for new construction but one in which also there has been increasing recognition over the years of other values – the meaning of a place, the remarkable qualities of form, the aim of the new programme, the architecture of conversions represents the consequence and outcome of a search for the right starting points, finding a balance between heritage protection, new creative interventions, and pragmatic recycling, an opportunity for bringing new ambitions to life, applying an artistic intention, and fulfilling business objectives, and a spontaneous effort to preserve what can still be preserved. It is a response to the changing atmosphere in society, a way of relating to the immediate environment, a more general tendency to create architectural work within a specific and often contentious context. The book presents the results of projects conducted over the course of five years (2015–2020) and ties in with previous events organised over the past thirty years, from the first Industrial Architecture / Unused Heritage exhibition to 12 Years Later, Vestiges of Industry, and What We Ourselves Demolished, to the exhibitions of the architecture of conversion organised in 2005 and 2014.
Autoři
Beran, L. - Hanak, M. - Zikmund, J. - Fragner, B. - Lehkoživová, I. - Potůček, J., - Vorlík, P.
Publikováno v
[Specialized Map with Expert Content] 2021.
Rok
2021
Podkategorie
Specializovaná mapa s odborným obsahem (do RIV)
Anotace
Since its beginnings, industrial architecture has followed general principles of rationalisation of design and implementation, creative specialisation and global transfer of experience. However, the process has not been merely mechanical, anonymous – the overall direction has been formed by specialised architectural design offices, capable of designing the appropriate spatial layout and construction while still meeting the demands placed on the outer appearance of the resulting building. The office of Carl Arnold Séquin-Bronner (1845–1899) and his associate – and future successor – Hilarius Knobel (1854–1921) established in Rüti near the city of Zürich, Switzerland, introduced advanced British methods of textile factory design as well as a number of their own construction innovations to continental Europe, having reportedly designed more than two hundred industrial buildings. This map connects the buildings themselves as well as their current owners, users and admirers, who have repurposed and redefined many of them in the course of time.
Autoři
Fragner, B. - Beran, L., - Zikmund, J.
Publikováno v
In: Inženýrská komora 2019: století našeho stavebnictví. Praha 2: ČKAIT, 2019. p. 40-51. ISBN 978-80-88265-14-6.
Rok
2019
Podkategorie
Kapitola v knize
Anotace
Přehled jednatřiceti příkladů s fotografiemi může jen orientačně a neúplně zachytit výsledky různých přístupů budování industriálních děl po dobu sta let trvání Československa. Výběr je spíše sondou, navazuje na významnou linii současného zájmu a výzkumu průmyslového dědictví. Vyznačuje se důrazem na autorský přínos projektantů, konstruktérů a architektů, sledování transferu zkušeností a projektů, sleduje proces jejich návrhu a vzniku v evropském kontextu.
Autoři
Fragner, B. - Zikmund, J.
Publikováno v
In: TICCIH National Reports 2016-2018. The International Committee for the Conservation of the Industrial Heritage, 2018.
Rok
2018
Podkategorie
Stať ve sborníku
Anotace
Large industrial compounds are no longer the most typical or the only or most important examples of industrial heritage in the Czech Republic today: With the winding down of industrial production and the restructuring of the economy, especially in the 1990s, the number of such sites has substantially declined, including industrial compounds and structures that were once of considerable importance and occupied an iconic place in the history of Czech industrialisation, such as the textile factories in the Liberec region and Moravia. Mostly just fragments remain of the country’s mining and ironworking complexes, often because the conversion to a new use has been too radical in scope, while elsewhere sites are in danger of being demolished because of their poor technical and structural condition.
Autoři
Vicherková, V. ed. - Fragner, B. ed., - Janoušková, Š. ed.
Publikováno v
Praha 2: Informační centrum ČKAIT s.r.o., 2018.
Rok
2018
Podkategorie
Sborník
Autoři
Beran, L. - Zikmund, J. - Fragner, B., - Johanisová, N.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2018. Industriální architektura. ISBN 978-80-01-06626-3.
Rok
2018
Podkategorie
Kniha
Anotace
Obilní skladiště jsou stavby zvláštního technického, ale také hospodářského účelu. Od konce devatenáctého století si je stavěla svépomocná rolnická družstva, která díky nim postupně převzala značnou část obilního obchodu a stala se proto také hlavním nástrojem jeho regulace, provedené první československou republikou. Od počátku se architekti a inženýři specializovaných soukromých, družstevních i státních projekčních kanceláří snažili dát jim nejvhodnější dispozici, konstrukci i vnější podobu, najít výslednici technologie a hospodárnosti a tedy vytvořit nejlepší typ, opakovaně využitelný projekt, a v tom na ně navázali i projektanti obilních sil státních výkupních organizací socialistického Československa. Publikace identifikuje a lokalizuje 360 obilních skladišť a sil v Českých zemích, na Slovensku a Podkarpatské Rusi, a podává tak přehled po této dosud spíše opomíjené součásti průmyslového dědictví.
Autoři
Zikmund, J. - Boudová, P. - Fragner, B., - Beran, L.
Publikováno v
[Other Map (not meeting RIV conditions)] 2017.
Rok
2017
Podkategorie
Jiná mapa (nesplňující podmínky RIV)
Anotace
Interaktivní mapa je založena na výsledcích sběru dat shromážděných v databázi objektů VCPD, mapuje současné projekty zaměřené na kreativní oživování opuštěných industriálních objektů a areálů a jejich zapojování zpět do života.
Autoři
Fragner, B. - Vonka, M. - Hofman, M. - Kaňka, M. - Zikmund, J. - Kučerová, Z. - Kubjátová, E. - Mácha, V. - Cestrová, E. - Přibil, M. - Rous, I. - Kořínek, R. - Urbánek, R. - Jákl, P. - Starec, M. - Zlámaný, M. - Šimoník, Z. - Sodomková, Š. - Chmelenský, J. - Beran, L. - et al.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2017. ISBN 978-80-01-06327-9.
Rok
2017
Podkategorie
Kniha
Anotace
O ikonických, velkých, významných a památkově chráněných dílech se většinou už obecně ví a mluví. Ale pak je ještě další vrstva průmyslového dědictví, méně viditelná z odstupu, intenzivněji vnímaná spíš na místní, regionální úrovni – drobné drážní stavby, obecní vodárny a vodárenské věže, cihelny za vesnicí i lokální pivovary, typové skladištní budovy, dílenské a opravárenské provozy, v krajině osamělé sladovny, rozpadlé vápenky, zbytky konstrukcí u zaniklých lomů, zděné trafostanice, torza zdí minulých továren, k obloze trčící komíny. Specifická kulturní vrstva sídel a krajiny, která zůstává stranou, mizí.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.