Město na koleji

Slováková, N. ed.
Publikováno v
Ostrava, 2020-10-14/2020-10-15. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, 2020. II.. ISBN 978-80-248-4449-7.
Publikováno v
In: Architecture and Sustainable Development 20. Praha: Czech Technical University in Prague, 2020. p. 81-87. ISBN 978-80-01-06770-3.
Anotace
Príspevok konferencie sa ohľadne za teóriou lineárnych miest zo začiatku 20.storočia ako urbanistického počiatku hybridných stavieb a popíše jeho vplyv na navrhovanie neskoršej dekády. Pôjde o lineárne mestá, ktoré sú kategorizované do vrstvenia funkcií v jeden konglomerát. V budúcnosti nebudú vznikať samostatné mestá v lineárnej kompozícii, tak ako ich poznáme z radikálnych vízií ale ako hybridy. Práca udáva pojem linearity, základné delenie, ktoré vzniklo na základe rozširovania dopravy a mesta v začiatkoch 20. storočia.
Publikováno v
In: Architecture in Perspective 2020. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Archiv VŠB-TUO, 2020. p. 41-45. ISBN 978-80-248-4450-3.
Anotace
V úvode sa príspevok po ohliadne za teóriou lineárnych miest zo začiatku 20.storočia ako urbanistického počiatku hybridných stavieb a popíše jeho vplyv na navrhovanie neskoršej dekády. Pôjde o lineárne mestá, ktoré sú kategorizované do vrstvenia funkcií v jeden konglomerát. Vízia mesta Edwarda Chamblesse je na svoju dobu odvážna a radikálna, spojuje dopravu, ktorá mu dáva lineárny charakter v kompaktný súbor kolektívneho domu, ktorý maximalizuje plochy ornej pôdy. Doprava umožnila jeho efektívne fungovanie, rovnako ako to bolo u slávneho návrhu mesta viaduktu Le Corbusiera v Rio de Janeiro či projektu Alžír , ktorý vznikol o devätnásť rokov neskôr. Žiadna z týchto fascinujúcich vízií sa nezrealizovala. Môžeme si položiť niekoľko otázok prečo tomu tak nebolo. Niekoľko projektov vzniklo aj na našom území a to napríklad súťažný návrh Nuselského mostu v Prahe od Polívku a Havlíčka, ktorý je položený na strechách obytných budov. Dokázala však ovplyvniť návrhy architektov aj neskôr?
Publikováno v
In: The City on the Rails. Athens: Athens Institute for Education and Research, 2023. Volume 9. vol. Issue 1. ISSN 2407-9472.
Anotace
The research focuses on the application of the elements of the theory of linear urbanism to the current solution for the rural settlements, from which life is lost and they are becoming open-air museums. Rural settlements are currently experiencing a crisis, most of their residents are moving to the big cities for work and in order to improve the quality of their life. This work is inspired by utopian cities from the early 20th century, such as The Roadtown by Edward Chambless, Plan Obus by Le Corbusier or Green City by Konstantin Melnikov. Similar tendencies could be found in highly developed cities such as Tokyo. The book Made in Tokyo from the Bow-wow studio, has already mapped the use of those utopian tendencies in Tokio and tries to apply its forms to the existing typology of cities and landscapes. The aim is not to put all the functions in one coxinglomerate, but rather to create a superorganism within the country. The superorganism consists of several settlements with insufficient facilities. The settlements are interconnected by railway, which already exists. The most important transformation is hidden in the utilisation of the transport infrastructure and in the further addition of the necessary facilities in such a way that the individual necessary points within the linear composition can be shared between multiple dwellings. The starting point of the research is a critical look at current methods of chaotic construction and the creation of an unassuming superorganism within the country. The subject of the research is the methodology of work in the protected landscape area and restoring its attractiveness from the perspective of the current artistic concepts, technologies and strategies.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2021. vol. 1. ISBN 978-80-01-06876-2.
Anotace
Katalóg k výstave sa zaoberá výskumom zameraným na tému koľaj – mesto (krajina). Nevníma trať ako prekážku ale ako neoddeliteľnú súčasť mesta(krajiny), ako hlavnú osu (chrbticu) pri urbanizácii. Práca spracováva výber lineárnych miest od radikálnych utopických miest až po súčasné tendencie, ktoré zásadne ovplyvňujú autorkinu tvorbu. Jej výskum spracováva tri principy tvorby „mesta na koľaji“ v troch krajinách Európy. Výstava vystavuje projekty študentov FA ČVUT ateliéru Balejová -Mrázová a VŠVU ateliéru Hájek -Rypáková, ktorý sa v roku 2020-2021 venovali téme železnica.