Lidé
© Jiří Ryszawy

Mgr. Jan Zikmund, Ph.D.

Vedoucí Výzkumného centra průmyslového dědictví

Autoři
Mlynčeková, L. - Chrzanová, D. - Nedomová, R., - Blahová, L.
Publikováno v
Trenčín: Hlava 5 / Catch 5, 2023. ISBN 9788057046127.
Rok
2023
Podkategorie
Kniha
Anotace
Text popisuje kontext vzniku ateliérov Stavoprojektu celkovo, t. j. v Českej republike a na Slovensku, a následne sa bližšie venuje jednotlivým trom ateliérom v Trnave. Popisuje tiež ich jedinečnosť, premeny, štrukturálne zmeny a celkový vývoj. Zameriava sa na dôležité míľniky projektových ústavov Trnavy, Trenčína a Piešťan, a to konkrétne zmeny v štruktúrach spolu so zmenami prevádzkových budov, riaditeľov, zriaďovacej organizácie atď.
Autoři
Zikmund, J.
Publikováno v
In: Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Československu. Galerie VI PER, 2023. p. 269-294. ISBN 978-80-908433-3-2.
Rok
2023
Podkategorie
Kapitola v knize
Související lidé
Anotace
Publikace Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Československu přibližuje budování sítě kulturních domů v období státního socialismu na území bývalého Československa. Tyto stavby se jako místa veřejného života těšily velkorysé ekonomické, politické i legislativní podpoře. Kromě jejich specifické typologie kniha nahlíží také osvětový a emancipační potenciál kulturních domů a jejich roli v organizaci volného času. Všímá si jak předchůdců tohoto typu staveb budovaných od 19. století, tak přesahů do období po roce 1989.
Autoři
Beran, L. - Zikmund, J.
Publikováno v
TICCIH Bulletin. 2022,(97), 17-19. ISSN 1605-6647.
Rok
2022
Podkategorie
Článek
Anotace
With the Séquin & Knobel map the Research Centre for Industrial Heritage moves beyond the borders of the Czech Republic and highlights the work of specialised architectural offices all over Europe. It at the same time shows that the history of industry and industrial heritage transcends the borders of individual modern-day states. The map thus also serves as a potential platform for other forms of international cooperation – for example, the sharing of results from research projects on industrial architecture and the concentration of data in one place where it can be continuously updated.
Autoři
Vorlík, P. - Guzik, H. - Beran, L. - Brůhová, K. - Kužvartová, L. - Mlynčeková, L. - Pavel, M. - Pokorná, T. - Ullmannová, K. - Vicherková, V. - Zikmund, J. - Bykov, A. - Franc, M. - Dulla, M. - JIrkalová, K. - Kracík, M. - Roubal, P., - Savická, P.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Department of Theory and History of Architecture, 2022. ISBN 978-80-01-07028-4.
Rok
2022
Podkategorie
Kniha
Anotace
Autoři této knihy čtenářům zprostředkovávají klíčové procesy v architektuře osmdesátých let – zejména rostoucí úsilí o kritickou vnitřní sebereflexi, reálné vyhodnocení možností našeho stavebnictví a snahy o jeho revitalizaci nebo reakce na tehdy aktuální společenské či mezinárodní výzvy. A s ambicemi naznačují i okolnosti jejich (ne)naplnění v reálné tvorbě. Na pozadí institucionálního a myšlenkového zázemí představují tuto architekturu jako složitou a v mnoha ohledech protikladnou mozaiku. Ta odráží jak rozvolněný konzumně orientovaný životní styl, tak i všudypřítomnou unifikovanou výstavbu v ekonomicky a morálně slabém režimu. Zahrnuje jak setrvačnost sociální politiky státu, tak exkluzivní služby prominentům. Pečlivě moderovanou ideologickou reprezentaci prostřednictvím okázalých budov i lehce „diverzní“ prosakování a posléze i naplnění západních inspirací. Masivní vytěžování a ničení přírody a zároveň plány na tvorbu udržitelného životního prostředí. Technokratickou organizaci práce architektů a stejně tak jejich schopnost nalézt pozitivní soukromé niky v alternativní kultuře. Jestliže se éra osmdesátých let jeví jako mimořádně rozporuplná, pak architektura nemohla být jiná.
Autoři
Vorlík, P. - Ullmannová, K. - Mlynčeková, L. - Zikmund, J. - Kužvartová, L. - Bukačová, J., - Pokorná, T.
Publikováno v
[Specialized Map with Expert Content] 2022.
Rok
2022
Podkategorie
Specializovaná mapa s odborným obsahem (do RIV)
Anotace
Cílem výsledku Specializovaná mapa s odborným obsahem bylo topografické zmapování architektonického dědictví osmdesátých let v České republice, které mělo syntetizovat poznatky z plošného průzkumu, probíhajícího po celou dobu řešení grantu. Záměrem, na rozdíl od ostatních výstupů projektu, bylo představit vybraný soubor poznatků o architektuře formou jedné ucelené a veřejnosti přístupné platformy, kde budou informace navázány na geografickou polohu staveb a kde s nimi bude možno aktivně uživatelsky pracovat pomocí filtrů a provázanosti záznamů. Záznamy nabízí informace nejen o historii, ale výše uvedeným propojováním do vzájemných souvislostí a celků umožňují i vyhodnocování z pohledu současného a budoucího potenciálu a především památkových hodnot. Specializovaná mapa se dělí na čtyři základní bloky – mapa, stavby, autoři, akce –, které mají představit architekturu osmdesátých let z širšího úhlu pohledu a podchytit vybrané nejvýznamnější jevy v dobovém dění.
Autoři
Červinka, J. - Fragner, B. - Filippova, V. - Zikmund, J. - Mlynčeková, L. - Aulík, J. - Cikán, M. - Daďa, J. - Efler, M. - Girsa, V. - Hájek, K. - Hájek, P. - Hlaváček, M. - Jehlík, J. - Kraus, D. - Novotný, T. - Popelová, L. - Pustějovský, J. - Redčenkov, B. - Soukenka, V. - et al.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2022. ISBN 978-80-01-07005-5.
Rok
2022
Podkategorie
Kniha
Anotace
Cílem publikace je shromáždit, utřídit a následně vyhodnotit ročníkové a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb, které byly zadávány v ateliérech na Fakultě architektury a na Fakultě stavební ČVUT od roku 2002, kdy bylo na základě interní grantové soutěže ČVUT na podporu vědy a výzkumu založeno Výzkumné centrum průmyslového dědictví. Kromě archivní evidence si publikace klade za cíl především vysledovat, ověřit a formulovat obecnější principy: argumenty pro opětovné využití opuštěných objektů z hledisek udržitelného rozvoje, památkové péče i jako prostor pro současnou tvorbu a jako hledání aktuálních témat a tendencí urbanismu a architektury, a to nejen v pedagogickém prostředí.
Autoři
Potůček, J. - Zikmund, J.
Publikováno v
Art + Antiques. 2022, 22(10), 44-53. ISSN 1213-8398.
Rok
2022
Podkategorie
Článek
Anotace
V letošním roce otevřely své brány dvě umělecké instituce, jejichž sídla vznikla úpravou původně industriálních staveb. Pro potřeby soukromé Kunsthalle Praha přestavěl ateliér Schindler Seko architekti Zengerovu transformační stanici na pražském Klárově; ostravská městská galerie PLATO zabydlela unikátní budovu jatek, konvertovanou podle projektu Roberta Konieczného z polských Katovic. Přístupy obou ateliérů k průmyslovému dědictví snad nemůžou být odlišnější.
Autoři
Vorlík, P. - Zikmund, J. - Guzik, H. - Kužvartová, L. - Vicherková, V. - Bukačová, J. - Ullmannová, K. - Brůhová, K. - Petříček, M., - Tomášek, M.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Department of Theory and History of Architecture, 2021. ISBN 978-80-01-06902-8.
Rok
2021
Podkategorie
Kniha
Anotace
Stavebnictví v normalizačním Československu nenabízelo široké možnosti pro plné rozvinutí představ architektů. Nadechnutí experimentálních šedesátých let sice přineslo celou řadu inovací, z nichž se řada dostala i do každodenní praxe, ale upřednostnění kvantity nad kvalitou a stále zoufalejší hospodářská situace vedly k všeobecnému nedostatku i omezenému prostoru pro tvůrčí práci. Rozpor mezi ambicemi tvůrců a reálnými možnostmi stavebnictví vyvrcholil právě v osmdesátých letech. Existovala sice úzká skupina staveb, které měly z podstaty svého zadání nebo díky prominentnímu investorovi zajištěny individuální přístup, bezmála neomezené rozpočty, a třeba i zahraniční dodávky, ale u všech ostatních museli tvůrci a dodavatelé za nemalého osobního úsilí a rizika často improvizovat. Chtěl-li architekt v churavém hospodářství a normalizačním bezčasí prosadit svou autorskou představu, stalo se kreativní přetváření všeho dostupného a ohýbání pravidel jeho každodenním chlebem. Vyhledával skuliny v jinak spíše rigidních prefabrikovaných konstrukčních nebo fasádních systémech (viz text Skelet), upravoval nebo do nezvyklých pozic osazoval dostupné standardní prvky (viz texty Transfery, Keramika), přidával na povětšinou fádní budovy zajímavé doplňky v podobě lodžií, portálů, markýz (viz text Jekly), zapojoval do projektů a realizací veřejnost i umělce (viz text Hřiště), přesvědčoval výrobce, spolupracovníky a výzkumná pracoviště k ojedinělým experimentům (viz text Počítače) nebo k pověstnému tuzemskému „high-tech na koleně“ (viz text Transfery) a v neposlední řadě usiloval o alespoň částečný návrat rukodělných, řemeslných detailů a lidštějšího měřítka (viz text Cihly a dřevo). To vše na pozadí všudypřítomné, celospolečenské improvizace a shánčlivosti (viz texty Kultura protislužby a Stavím, stavíš, stavíme).
Autoři
Beran, L. - Kristan, M. - Zikmund, J. - Renz, K. - Vybíral, J. - Strakoš, M. - Bollerey, F. - Föhl, A. - Potůček, J. - Hanak, M. - Lehkoživová, I., - Horáček, M.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2021. ISBN 978-80-01-06890-8.
Rok
2021
Podkategorie
Kniha
Anotace
Industrial buildings are the embodiment of economic relations and production methods in a material form. But they are also the creations of real people, and are therefore a reflection of those individuals’ abilities, ambitions, and ideas about the world. Taking a production process and converting it into a spatial arrangement and into the physical dimensions of a building, choosing the right structure and making sure it’s also economical, and deciding what the structure should look like on the exterior are nonetheless all creative acts, anchored in the culture and society of a time. The first part of this publication summarises what has been written in recent years within the wide cultural space of Central Europe about industrial architecture and its creators in either Czech or German. We have translated the latter into Czech because traditionally that is the language in which knowledge is disseminated locally, and we have translated both the Czech and German texts into English because we want to share this knowledge more widely. The second part of the publication contains the catalogue for an exhibition held in 2021 at the Gallery of the National Technical Library in Prague under the title Industrial Architecture in Old Plans and New Media. The exhibition was organised to provide an overview of key examples of industrial architecture in the Czech Lands, but beyond that, and more importantly, to present a picture of the process involved in designing industrial architecture, and to do so with the help of the contemporary materials and original plans on show at the exhibition.
Autoři
Fragner, B. - Zikmund, J., - Červinka, J.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2021. ISBN 978-80-01-06807-6.
Rok
2021
Podkategorie
Kniha
Anotace
In a situation impacted by demolitions and the physical deterioration of industrial objects and by the pressure to demolish and to free up land for new construction but one in which also there has been increasing recognition over the years of other values – the meaning of a place, the remarkable qualities of form, the aim of the new programme, the architecture of conversions represents the consequence and outcome of a search for the right starting points, finding a balance between heritage protection, new creative interventions, and pragmatic recycling, an opportunity for bringing new ambitions to life, applying an artistic intention, and fulfilling business objectives, and a spontaneous effort to preserve what can still be preserved. It is a response to the changing atmosphere in society, a way of relating to the immediate environment, a more general tendency to create architectural work within a specific and often contentious context. The book presents the results of projects conducted over the course of five years (2015–2020) and ties in with previous events organised over the past thirty years, from the first Industrial Architecture / Unused Heritage exhibition to 12 Years Later, Vestiges of Industry, and What We Ourselves Demolished, to the exhibitions of the architecture of conversion organised in 2005 and 2014.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.