Výzkumné projekty
Hlavní řešitel
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2019-2021
Anotace
Projekt reaguje na postupující změnu klimatu a nutnou adaptaci měst na extrémní projevy s touto změnou spojené. Účinným nástrojem pro zvládání dlouhodobého sucha, vln horka a nadměrných přívalových srážek je budování fuknční modro-zelené infrastruktury a hospodaření s dešťovou vodou v zastavěném území. Cílem projektu je zmapovat možnosti hodnocení (dostupnost dat) těchto nástrojů a vytvořit indikátor či sadu indikátorů pro města ČR.
Hlavní řešitel
Ostakh, A.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2018
Anotace
Věnuji se výzkumu Shared spaces - sdílených prostorů, ve kterých dochází k prolnutí dopravní a sociálně-kulturní funkce veřejného prostoru. Výzvou pro pokračování mého výzkumu se staly nedávné opakované teroristické útoky vozidel vjíždějících do lidí. Je zřejmé, že se tyto nové zkušenosti významně dotýkají teorie i aplikace Shared space, a tedy výsledků mého několikaletého výzkumu. Abych mohl do výzkumu zahrnout poznatky o aktuálních trendech v navrhování sdílených prostorů splňujících požadavky na ochranu proti teroristickým útokům, žádám o finanční podporu, bez které nemohu další část svého výzkumu realizovat. Finanční podpora bude sloužit k pokrytí nákladů na cestu do Londýna, kde budu na místě zkoumat současné trendy řešení dané problematiky.
V českém prostředí se téma bezpečnosti a protiteroristických opatření začalo zkoumat poměrně nedávno. V současné době se např. připravuje na IPR Prahy plug-in Manuálu tvorby veřejných prostranství, který se tématem bezpečnosti poprvé zabývá (Ing. arch. Jan Kadlas). Je zřejmé, že je třeba se o této nové problematice poučit v zahraničí. Velká Británie je na světové špičce v prosazování shared spaces i v implementaci opatření na ochranu před teroristickými útoky. Londýn disponuje nejstaršími výsostnými ukázkami lokalit takového typu. Zároveň v současné době po několika teroristických útocích ve veřejných prostorech a vážné dopravní nehodě ve sdíleném prostoru aktivně řeší odpověď na otázku, jak chránit místa s vysokou koncentrací osob a nízkou mírou zabezpečení proti násilnému útoku aut řízených teroristy. Na základě kontaktů s informační kanceláří primátora Londýna a rozhovoru s představiteli zodpovědnými za protiteroristické úpravy ve městě je mým cílem prozkoumat možná bezpečnostní a protiteroristická opatření ve sdílených prostorech a ocenit dopad takových opatření na jejich uspořádání a provoz. Dalším cílem je zmapovat odlišnosti sdílených londýnských prostorů vzhledem k pražským prostorům a tyto poznatky publikovat.
Hlavní řešitel
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2017
Anotace
Mezinárodní konference doktorandů v oborech architektura, výstavba, urbanismus a prostorové plánování na téma architektura a urbanismus. Cílem konference je rozvinout mezinárodní spolupráci při výzkumu otázek, se kterými se potýká architektura a urbanismus středoevropských zemí a zvýšit tak kvalitu vědy a výzkumu v oborech architektura, výstavba, urbanismus a prostorové plánování.
Konference umožní porovnání a odborné recenzní zhodnocení výsledků výzkumu a tvorby studentů doktorského, event. magisterského stupně studia na FA ČVUT, FSv ČVUT, FA VUT Brno, UMPRUM, FA STU Bratislava a dalších středoevropských fakult se zvláštním důrazem na výměny zkušeností a navázání spolupráce mezi studenty, pracujícími na podobných tématech výzkumu napříč ústavy a fakultami. Konference navazuje na cyklicky pořádané mezinárodní konference doktorandů, které proběhly v Praze 2011 a 2014, V Bratislavě 2012 a 2015, a v Brně 2013 a 2016, přičemž má ambice rozšířit tyto konference na středoevropský prostor.
Prezentované příspěvky budou recenzovány a otištěny ve sborníku, všechny příspěvky budou publikovány na webové prezentaci konference.
Program:
Konference proběhne ve čtyřech tématických sekcích:
Vize, projekty a realita
Historie, proměna a přeměna
Materiály, technologie a procesy
Nové otázky 21. století
Doprovodný program konference:
Kulatý stůl na téma Výzkum v architektuře a urbanismu
Termíny:
Vyhlášení konference: 15. 4. 2017
Podání přihlášky a abstraktu: do 30. 5. 2017
Termín pro potvrzení přijetí příspěvku: 15. 7. 2017
Termín zaslání fulltextů: do 1. 9. 2017
Termín konání konference: 7. - 8. 12. 2017
Vědecký výbor konference:
doc. Ing. arch. Irena Fialová - předsedkyně
prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc., FA ČVUT
prof. Dr. Ing. arch. Henrieta Moravčíková FA STU
doc. Ing. arch. Lubica Vítková, PhD., FA STU
doc. Ing. arch. Jiří Palacký, Ph.D., FA VUT
prof. PhDr. Petr Kratochvil, CSc., FUA TUL
Hlavní řešitel
doc. Ing. arch. Irena Fialová, Mgr. Jan Dostalík Ph.D.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2017-2018
Anotace
V evropských post-socialistikých zemích je, v porovnání í se zeměmi západní Evropy, zjevný
deficit badatelských prací věnovaných historii prostorového plánování 20. století. Projekt si proto
klade za cíl tento nedostatek zmírnit a přispět ke komplexnímu poznání dějin prostorového
plánování na příkladu bývalého Československa v letech 1965-1990.
Projekt mapuje a interpretuje pozoruhodné a stále aktuální ekologicky šetrné tendence v
československém urbanismu a územním plánování. Na základě analýzy dobových zdrojů (
zejména vnitřních dokumentů institucí, odborných článků, studií, plánů a realizací) a na základě
rozhovorů s pamětníky (urbanisty a územními plánovači) budou představeny k přírodě šetrné
tendence a odhaleny dobové bariéry a benefity profesního ekologicky šetrného chování. Téma
bude nakonec zasazeno do širšího kontextu evropského plánování prostoru od 60. let do konce
80. let. Výsledky budou představeny zejména obornému publiku, domácímu i zahraničnímu.
Hlavní řešitel
Krouz, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2017-2018
Anotace
TOD (trasit oriented development= transitně orientovaný development) patří k důležitým současným plánovacím přístupům k rozvoji sídel. Koncept vychází z plánovací strategie evropských metropolí před masívním rozvojem osobní automobilové dopravy (druhá polovina 19. století až po první polovinu 20. století). Obyvatelstvo se v té době znásobilo 2-3x, a to se projevilo na velikosti a podobě měst. Vertikalizace města je ekonomické pouze do jisté výšky, proto nastala potřeba horizontalizace sídel. V součinnosti s industriální revolucí vznikala nová předměstí. Jejich poloha a "hustota" přímo souvisí s možnostmi efektivní dopravy, kterou nejvíce ovlivňovala železnice.
Dnešní teorie TOD přichází z městského prostředí USA, které bylo automobilovým rozvojem postiženo nejvíce. Od konce 70. let se ve spojených státech rozvíjí kolejová doprava s cílem budovat v blízkosti stanic nové, hustě obydlené městské čtvrtě s "pěšími" vzdálenostmi, s polyfunkčním využitím a s rychlou dopravní dostupností. Tento princip "Evropského plánování města" se dnes aplikuje v mnoha městech v úrovni strategií, plánů i realizace.
Teorie se zpožděním přichází do Evropy a Asie. Nově realizovaných příkladů tedy není v Evropě mnoho. Cílem grantu je zkoumat dva realizované příklady na kontinentě jako případovou studii. Pro výzkum byla vybrána Kodaň, která realizovala dle zásad TOD celou čtvrť na "zelené louce"(Orestad). Druhým příkladem je Holandská konurbace Randstad, kde se již v existujícím prostředí nově staví/rekonstruuje železniční spojení s principy TOD. Oba příklady jsou zkoumané každý rok zvlášť.
Cílem grantu je výzkum celého procesu TOD od počátku do konce. Pro úspěšné realizace dalších projektů je nutná komplexní znalost již realizovaných vzorů. Zkušenosti, strategie, plány a výsledky z pohledu nejdůležitějších stakeholders (účastněných) budou součástí výzkumu. V tomto výzkumu se účastníci procesu dělí na tři základní sektory: veřejný, soukromý a plánovací. Forma osobních rozhovorů, dotazníků a
Hlavní řešitel
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2017
Anotace
Konference nových doktorandů, konference starších doktorandů a výstava posterů v oborech Architektura, teorie a tvorba; Urbanismus a územní plánování; Architektura, stavitelství a technologie; Dějiny architektury a památková péče. Konference se koná každoročně.
Týden vědy a výzkumu doktorandů Fakulty architektury ČVUT se letos bude konat již pošesté. Jeho cílem je zvýšit kvalitu vědy a výzkumu na Fakultě architektury ČVUT a přispět k popularizaci vědy a výzkumu mezi studenty nižších stupňů studia. Kolokvium starších a nových doktorandů umožní porovnání a zhodnocení výsledků výzkumu a tvorby studentů doktorského studia mezi sebou.
Kolokvia doprovází výstava posterů všech zúčastněných doktorandů. Prezentované příspěvky a postery budou publikovány na doprovodné webové aplikaci.
Týden vědy a výzkumu proběhne ve dvou základních sekcích:
1/ konference doktorandů
2/ výstava posterů
Termíny:
Termín pro zaslání přihlášek a abstraktu: 31. 3. 2017
Termín odevzdání konferenčních příspěvků: 31. 8. 2017
Termín konání konferencí: 5. 10. 2017 a 6. 10. 2017
Výstava posterů: 5. 10. - 19. 10.2017
Hlavní řešitel
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2016
Anotace
Konference nových doktorandů, konference starších doktorandů a výstava posterů v oborech Architektura, teorie a tvorba; Urbanismus a územní plánování; Architektura, stavitelství a technologie; Dějiny architektury a památková péče. Konference se koná každoročně. V letošním roce bude navíc obohacena o prezentací vědeckých výsledků fakulty veřejnosti v rámci evropské Noci vědců, která se koná 30. 9. 2016.
Týden vědy a výzkumu doktorandů Fakulty architektury ČVUT se letos bude konat již popáté. Jeho cílem je zvýšit kvalitu vědy a výzkumu na Fakultě architektury ČVUT a přispět k popularizaci vědy a výzkumu mezi studenty nižších stupňů studia. Kolokvium starších a nových doktorandů umožní porovnání a zhodnocení výsledků výzkumu a tvorby studentů doktorského studia mezi sebou.
Tento ročník budou doktorandi poprvé odevzdávat v předstihu i písemné příspěvky, tzv. short papers, kde strušně představí teoretická východiska svého výzkumu, výzkumný cíl, zvolenou metodiku a případně dílčí závěry. Tento postup pomůže doktorandům přesně formulovat své myšlenky, navíc umožní oponentům kvalifikovaněji reagovat na představené teze. Kolokvia doprovází výstava posterů všech zúčastněných doktorandů. Prezentované příspěvky a postery budou publikovány na doprovodné webové aplikaci.
V době Týdne vědy a výzkumu a výstavy posterů proběhne též velká celoevropská akce Noc vědců, které se FA zúčastní potřetí. Ta se koná poslední pátek v září. Na všechny výše uvedené akce bude pozvaná i odborná veřejnost prostřednictvím webových stránek Fakulty architektury ČVUT a architektonických serverů. Laická veřejnost bude pozvána na Noc vědců. Ta právě způsobuje cca 50% navýšení rozpočtu oproti minulým ročníkům. Její samostatné pořádání by však na základě letošní zkušenosti vyšlo dráž.
Týden vědy a výzkumu proběhne ve čtyřech základních sekcích:
1/ konference nových doktorandů
2/ konference starších doktorandů
3/ výstava posterů
4/ Noc vědců
Termíny:
Termín pro zaslání přihlášek a abstraktu: 31. 3.
Hlavní řešitel
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2015
Anotace
Konference nových doktorandů, konference starších doktorandů a výstava posterů v oborech architektura, výstavba, urbanismus a prostorové plánování. Konference se koná každoročně. V letošním roce bude navíc obohacena o prezentací vědeckých výsledků fakulty veřejnosti v rámci evropské Noci vědců, která se koná poslední pátek v září, tedy 25.9.2015.
Týden vědy a výzkumu doktorandů Fakulty architektury ČVUT se letos bude konat již počtvrté. Jeho cílem je zvýšit kvalitu vědy a výzkumu na Fakultě architektury ČVUT a přispět k popularizaci vědy a výzkumu mezi studenty nižších stupňů studia. Kolokvium starších doktorandů a kolokvium nových doktorandů umožní porovnání a zhodnocení výsledků výzkumu a tvorby studentů doktorského studia mezi sebou. Kolokvia doprovází výstava posterů všech zúčastněných doktorandů. Prezentované příspěvky a postery budou publikovány na doprovodné webové aplikaci.
V době Týdne vědy a výzkumu a výstavy posterů proběhne též velká celoevropská akce Noc vědců, které se FA zúčastní podruhé. Ta se koná poslední pátek v září a kvůli ní jsme posunuli Týden vědy a výzkumu z letního na zimní semestr. Na všechny výše uvedené akce bude pozvaná i odborná veřejnost prostřednictvím webových stránek Fakulty architektury ČVUT a architektonických serverů. Laická veřejnost bude pozvána na Noc vědců. Ta právě způsobuje cca 50% navýšení rozpočtu oproti minulým ročníkům. Její samostatné pořádání by však na základě letošní zkušenosti vyšlo dráž.
Týden vědy a výzkumu proběhne ve čtyřech základních sekcích:
1/ konference nových doktorandů 2/ konference starších doktorandů
3/ výstava posterů 4/ Noc vědců
Termíny:
Termín pro zaslání přihlášek a abstraktu: 31.5.2015
Termín konání konferencí: 24.9. 2015 a 25.9.2015
Termín konání Noci vědců: 25.9.2015
Termín konání výstavy posterů: 24.9.-1.10.2015, výstava posterů bude pokračovat až do 8.10.2015, pokud bude výstavní prostor volný.
Hlavní řešitel
Vlachynská, P.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2015-2016
Anotace
V České republice se změnou režimu přirozeně proměňuje vztah k veřejnému prostoru. Narůstá zájem o kvalitní veřejný prostor. Umění ve veřejném prostoru, zneužíváno komunistickým režimem, zůstává až na pár výjimek po 25-ti letech na okraji zájmu odborné veřejnosti. Jaké realizace na území Prahy po roce 1989 vznikly? V jakých urbanistických souvislostech se nachází? Jak jsou provázané se svým kontextem? Přispívají k identitě místa nebo se jedná o objekty, které je lepší ignorovat?
V západních evropských zemích a USA je stále více kladen důraz na kvalitu veřejného prostoru. Řada nových realizací potvrzuje smysl úsilí lepší život ve městě. Občané a občanská sdružení vyvíjí nové strategie využití a obohacení života ve městě. Trvalé veřejné umění, programově podporované od 60. let 20. století, je jednou z vrstev města. V posledních desetiletích je význam trvalého veřejného umění zpochybňován. Podpora se přesouvá k dočasným uměleckým akcím a instalacím, práci s komunitami nebo ve specifickém sociálním kontextu.
Hlavní řešitel
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2014
Anotace
Mezinárodní konference doktorandů v oborech architektura, výstavba, urbanismus a prostorové plánování na téma architektura a urbanismus.
Konference je tématicky zaměřena na problematiku "post-socialistického" vývoje architektury a urbanismu ve středoevropském prostoru. Cílem konference je rozvinout mezinárodní spolupráci při výzkumu otázek, se kterými se potýká architektura a urbanismus středoevropských zemí a zvýšit tak kvalitu vědy a výzkumu v oborech architektura, výstavba, urbanismus a prostorové plánování.
Konference umožní porovnání a odborné recenzní zhodnocení výsledků výzkumu a tvorby studentů doktorského, event. magisterského stupně studia na FA ČVUT, FSv ČVUT, FA VUT Brno, FA STU Bratislava a dalších středoevropských fakult se zvláštním důrazem na výměny zkušeností a navázání spolupráce mezi studenty, pracujícími na podobných tématech výzkumu napříč ústavy a fakultami. Konference navazuje na cyklicky pořádané mezinárodní konference doktorandů, které proběhly v Praze 2011, Bratislavě 2012 a Brně 2013, přičemž má ambice rozšířit tyto konference na středoevropský prostor.
Prezentované příspěvky budou recenzovány a otištěny ve sborníku, všechny příspěvky budou publikovány na webové prezentaci konference.
Program:
Konference proběhne ve čtyřech základních sekcích:
1/ Udržitelný rozvoj 2/ Kvalita bydlení
3/ Proměna a přeměna 4/ Chytré město
Doprovodný program konference:
Kulatý stůl na téma Výzkum v architektuře a urbanismu
Prezentace výzkumných center VCPD, VCFA, CKB a Institutu intermédií
Termíny:
Termín pro zaslání abstraktů: 15.6.2014
Termín pro potvrzení přijetí příspěvku: 15.7.2014
Termín pro zaslání fulltextů: 15. 9. 2014
Termín konání konference: 20.-21.11.2014