15128

Ústav navrhování II

Všechny publikace

229 výsledků

Autoři
Čeněk, M.
Publikováno v
Energetika. 2024, 74(2), 36-41. ISSN 0375-8842.
Rok
2024
Podkategorie
Článek
Anotace
Stavby, a městské prostředí především, jsou příležitostí pro integraci fotovoltaiky jako zdroje energie, která umožní našim městům se dále rozvíjet a udržitelně fungovat. Plochy fasád a střech jsou z hlediska svého potenciálu v podstatě nevyužité. A díky dnešní technologii již lze fotovoltaiku nepoužívat jen jako nevzhledný přidaný prvek, ale jako platnou součást architektury, jako náhradu tradičních materiálů a prvků pláště staveb. Tyto příležitosti nicméně naráží na celou řadu limitů a omezení: hodnot, na něž je potřeba brát zřetel, i technických aspektů, které musíme umět zohlednit. Tento článek má za cíl ukázat reálnější rámec pro užití (integrované) fotovoltaiky v městském prostředí, identifikovat fyzikální a technická omezení, popsat, s čím ve struktuře města lze uvažovat, a pojmenovat další faktory, na něž je třeba brát ohled. To vše na základě dat pro konkrétní strukturu městské zástavby, nikoli pouze na základě statistických údajů.
Autoři
Čeněk, M.
Publikováno v
TZB info. 2024, ISSN 1801-4399.
Rok
2024
Podkategorie
Článek
Anotace
V mediálním prostoru se čas od času objevuje názor, že byty lze užívat v podstatě k libovolnému účelu. Toto tvrzení se především objevuje v souvislosti s využíváním bytů za účelem komerčního ubytování turistů, v něž se postupem času proměnil původní nápad sdílení „matrace a snídaně“ ve vlastním bytě s občasnými hosty. Tyto texty se kromě obecných „svobod“ nakládání s majetkem často odvolávají na domnělou shodu mezi pojmy „bydlení“ a „ubytování“ či na údajnou nadřazenost stavebně-technických požadavků na byt oproti požadavkům na ubytování (splní-li stavba požadavky na bydlení, musí přece splnit i požadavky na ubytování), nezřídka pak velmi volně pracují s pojmy, které jsou v českém právním prostředí pevně definované a z pohledu práva je nelze libovolně zaměňovat, tedy zejména pojmy jako je „nájem“ – „byt“ – „ubytování“ – „ubytovací jednotka“ apod. Proti těmto textům pak stojí poměrně rozsáhlá a komplexní rozhodovací praxe státní správy (stavební úřady prvoinstanční i odvolací), metodiky ministerstev (metodická pomůcka Ministerstva pro místní rozvoj, metodický pokyn Ministerstva vnitra, Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, metodická informace Ministerstva průmyslu a obchodu), rozbory a metodiky kanceláře veřejného ochránce práv, ale rovněž i praxe soudní. Z daného pak plyne fakt, že de lege lata je poskytování ubytovacích služeb v bytech, tedy de facto užívání těchto staveb jako ubytovacích jednotek, nelegální. Liché jsou představy, že je třeba vytvářet nové formy regulace tohoto fenoménu, neboť nelze regulovat něco, aniž by to bylo v prvé řadě v souladu s legislativou.
Autoři
Čeněk, M.
Publikováno v
epravo.cz. 2024, ISSN 1213-189X.
Rok
2024
Podkategorie
Článek
Anotace
V mediálním prostoru se čas od času objevuje názor, že byty lze užívat v podstatě k libovolnému účelu. Toto tvrzení se především objevuje v souvislosti s využíváním bytů za účelem komerčního ubytování turistů, v něž se postupem času proměnil původní nápad sdílení „matrace a snídaně“ ve vlastním bytě s občasnými hosty. Tyto texty se kromě obecných „svobod“ nakládání s majetkem často odvolávají na domnělou shodu mezi pojmy „bydlení“ a „ubytování“ či na údajnou nadřazenost stavebně-technických požadavků na byt oproti požadavkům na ubytování (splní-li stavba požadavky na bydlení, musí přece splnit i požadavky na ubytování), nezřídka pak velmi volně pracují s pojmy, které jsou v českém právním prostředí pevně definované a z pohledu práva je nelze libovolně zaměňovat, tedy zejména pojmy jako je „nájem“, „byt“, „ubytování“, „ubytovací jednotka“ apod. Proti těmto textům pak stojí poměrně rozsáhlá a komplexní rozhodovací praxe státní správy (stavební úřady prvoinstanční i odvolací), metodiky ministerstev (metodická pomůcka Ministerstva pro místní rozvoj, metodický pokyn Ministerstva vnitra, Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, metodická informace Ministerstva průmyslu a obchodu), rozbory a metodiky kanceláře veřejného ochránce práv, ale rovněž i praxe soudní. Hlavní informací článku je fakt, že de lege lata je poskytování ubytovacích služeb v bytech, tedy de facto užívání těchto staveb jako ubytovacích jednotek, nelegální. Liché jsou představy, že je třeba vytvářet nové formy regulace tohoto fenoménu, neboť nelze regulovat něco, aniž by to bylo v prvé řadě v souladu s legislativou.
Autoři
Skandalos, N. - Kichou, S. - Čeněk, M. - Wolf, P., - Karamanis, D.
Publikováno v
In: Proceedings of the 40th European Photovoltaic Solar Energy Conference and Exhibition in Lisbon, Portugal. München: WIP Wirtschaft und Infrastruktur GmbH & Co Planungs KG, 2023. ISSN 2196-100X.
Rok
2023
Podkategorie
Stať ve sborníku
Anotace
This work presents a practical roadmap for developing PEDs, emphasizing the strategic integration of Building Integrated Photovoltaics (BIPV). A case study in Žižkov-Prague demonstrated the proposed methodology. The study integrates architectural design and energy analysis within a simulation environment, optimizing BIPV positioning. The results revealed that BIPV can potentially fulfill 50% of the energy demand on its own. Furthermore, we explore how PEDs can function as microgrids, tapping into surplus energy for grid services. We dissect loadfollowing, peak-shaving, and smart control strategies, which optimize energy utilization and boost economic gains. Our findings underscore the pivotal role of energy storage capacity and real-time pricing considerations. In the realm of architecture, we bridge the gap between energy performance and aesthetics, offering two design approaches that show how solar modules can blend seamlessly into architectural structures while covering up to 80% of energy needs. This study underscores the immense potential of PEDs with BIPV integration in shaping sustainable, resilient, and economically viable urban spaces, contributing to a greener future and climate neutrality objectives. Keywords: Building-integrated Photovoltaics, Positive Energy Districts, microgrids
Autoři
Novák, M. - Hansl, V. - Platil, J., - Hlaváček, D.
Publikováno v
Tunel. 2023, 32(2), 28-37. ISSN 1211-0728.
Rok
2023
Podkategorie
Článek
Anotace
Rychlodráha Praha – Kladno s odbočením na Letiště Václava Havla výrazně zkvalitní dopravu mezi oběma městy a současně umožní rychlou a pohodlnou dopravu cestujících na pražské letiště. Podzemní stanice rychlodráhy Letiště Václava Havla je navržena jako hloubená a navazuje na terminály letiště. Projekt stanice Letiště Václava Havla je řešen podle zadání investora „Správa železnic (SŽ)“ metodou Building Information Modelling (BIM). Projekt zpracovaný metodou BIM umožňuje mimo jiné koordinaci vlastní stanice a širších vztahů navazujících staveb rychlodráhy na letišti.
Autoři
Pracucci, A. - Dugué, A. - Richet, N., - Rama, B.
Publikováno v
[Research Report] Lyngby: Technical University of Denmark, BYG.DTU, 2023.
Rok
2023
Podkategorie
Výzkumná zpráva
Anotace
Pracucci, A., Dugué, A., Richet, N., Abdullah, T., Başer, E., Caneva, S., Deneyer, A., Dias, P., Diygu, C., Fakhari, M., Földváry-Bándy, E., Founti, M., Grynning, S., Madsen, H., Marambio, C., Posset, U., Rama, B., & Salvalai, G. (2023). Integration of prefabricated active modules and “skins” on buildings. White paper. The Strategic Energy Technology Plan (SET-Plan) Implementation Working Group on Energy Efficiency in Buildings (IWG5) Task Force on Active Modules.
Autoři
Čeněk, M. - Hlaváček, D.
Publikováno v
In: Ročenka dřevěné archiktektury 2022. Praha: Prodesi v.o.s., 2022. p. 34-35. 1. ISBN 9788090853409.
Rok
2022
Podkategorie
Kapitola v knize
Anotace
Kapitola představuje realizaci studentského design-build projektu pod vedením Dalibora Hlaváčka a Martina Čeňka v rámci ateliéru na Ústavu navrhování II. Popisovaná stavba byla studenty navržena a realizována v rámci spolupráce se Správou KRNAP. Jedná se o útulnu nazvanou ATÜLN umístěnou v Krkonošském národním parku, v lokalitě nad Klínovkami. Archetypální hmota klasických útulen byla vyzdvižena vysoko nad terén a její čelo doplněné o bezrámové prosklení nabízející návštěvníkům dechberoucí výhled do krajiny. Stavba byla realizována z modřínových prvků, její střechu tvoří opalovaná prkna pomocí tradiční japonské techniky.
Autoři
Seho, H. ed. - Suchá, V. ed.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Department of Architectural Design II, 2022.
Rok
2022
Podkategorie
Kniha - sborník kapitol
Autoři
Červinka, J. - Fragner, B. - Filippova, V. - Zikmund, J. - Mlynčeková, L. - Aulík, J. - Cikán, M. - Daďa, J. - Efler, M. - Girsa, V. - Hájek, K. - Hájek, P. - Hlaváček, M. - Jehlík, J. - Kraus, D. - Novotný, T. - Popelová, L. - Pustějovský, J. - Redčenkov, B. - Soukenka, V. - et al.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2022. ISBN 978-80-01-07005-5.
Rok
2022
Podkategorie
Kniha
Anotace
Cílem publikace je shromáždit, utřídit a následně vyhodnotit ročníkové a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb, které byly zadávány v ateliérech na Fakultě architektury a na Fakultě stavební ČVUT od roku 2002, kdy bylo na základě interní grantové soutěže ČVUT na podporu vědy a výzkumu založeno Výzkumné centrum průmyslového dědictví. Kromě archivní evidence si publikace klade za cíl především vysledovat, ověřit a formulovat obecnější principy: argumenty pro opětovné využití opuštěných objektů z hledisek udržitelného rozvoje, památkové péče i jako prostor pro současnou tvorbu a jako hledání aktuálních témat a tendencí urbanismu a architektury, a to nejen v pedagogickém prostředí.
Autoři
Rýzner, L. - Váňová, M.
Publikováno v
Urbanismus a územní rozvoj. 2022, XXV(1), 73-78. ISSN 1212-0855.
Rok
2022
Podkategorie
Článek
Anotace
Ke vzniku humpoleckého manuálu vedla poměrně dlouhá cesta, ve které i nadále pokračujeme jednáními s vedením města. Manuál samotný jsme koncipovali jako dokument zcela zaměřený na město Humpolec a jeho jedinečný veřejný prostor. Věnujeme se v něm jak základním otázkám kvality veřejného prostoru, tak i komplexnějšímu uchopení jeho vytváření, vzájemným souvislostem všech prvků a atributů, které jej utváří, a koncepci jeho rozvoje a směřování. Dokument je rozčleněn na čtyři samostatné publikace podle objemu a charakteru informací.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.