Ústav památkové péče

Všechny publikace

111 výsledků

Autoři
Dulla, M. - Tichá, J. - Ševčík, O. - Urlich, P. - Lábus, L. - Švácha, R. - Kratochvíl, P. - Volf, P. - Girsa, V., - Tesař, J.
Publikováno v
Praha: KANT, 2022. ISBN 978-80-7437-365-7.
Anotace
Kniha bilancuje rozsáhlé architektonické dílo významného současného českého architekta Ladislava Lábuse. Přináší analýzu jednotlivých stránek jeho díla a hodnotí hlavní skupiny jeho projektů, od rodinných domů a vil, přes obnovy historických objektů, zejména děl funkcionalismu až po rozsáhlejší pozdní projekty. Zabývá se také texty architekta a jeho pedagogickou činností. Do publikace přispěla řada významných teoretiků a historiků architektury. Vychází k architektovým sedmdesátinám.
Autoři
Červinka, J. - Fragner, B. - Filippova, V. - Zikmund, J. - Mlynčeková, L. - Aulík, J. - Cikán, M. - Daďa, J. - Efler, M. - Girsa, V. - Hájek, K. - Hájek, P. - Hlaváček, M. - Jehlík, J. - Kraus, D. - Novotný, T. - Popelová, L. - Pustějovský, J. - Redčenkov, B. - Soukenka, V. - et al.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2022. ISBN 978-80-01-07005-5.
Anotace
Cílem publikace je shromáždit, utřídit a následně vyhodnotit ročníkové a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb, které byly zadávány v ateliérech na Fakultě architektury a na Fakultě stavební ČVUT od roku 2002, kdy bylo na základě interní grantové soutěže ČVUT na podporu vědy a výzkumu založeno Výzkumné centrum průmyslového dědictví. Kromě archivní evidence si publikace klade za cíl především vysledovat, ověřit a formulovat obecnější principy: argumenty pro opětovné využití opuštěných objektů z hledisek udržitelného rozvoje, památkové péče i jako prostor pro současnou tvorbu a jako hledání aktuálních témat a tendencí urbanismu a architektury, a to nejen v pedagogickém prostředí.
Hauserová, M.
Publikováno v
Archaeologia historica. 2021, 46(2), 1-32. ISSN 2336-4386.
Anotace
V diskusi o počátcích našich vrcholně středověkých hradů byl vysloven názor, že rané stadium hradu v našich podmínkách představují románské tribunové kostely se západní věží. Kostelní věž v rámci této hypotézy odkazuje ke svému profánnímu původu. Příspěvek otevírá prostor diskuse s některými argumenty, s nimiž koncept kostela se západní věží jako předstupně hradu pracuje. Uvádí u nás neznámé příklady rozšíření románských kostelů se západními věžemi zejména ze západní Evropy. Výběr dokladů sakrální funkce a posvátné symboliky kostelní věže nabízí komplementární část pohledu na její význam. Budování věží v sídlech elit a věží kostelních uvádí do časové souvislosti. Obrací pozornost k etapizaci výstavby kostelů, která objasňuje vzájemné postavení některých samostatně stojících věží a kostelních lodí. Reaguje na možnost srovnávání se skandinávskými příklady. Dotýká se polyfunkčnosti středověkých staveb, která neoslabuje jejich dominantní sakrální určení.
Hauserová, M.
Publikováno v
Památky středních Čech. 2021, 35(2), 1-27. ISSN 0862-1586.
Anotace
Kostel sv. Markéty (Praha 10 – Královice) zaujímá na akropoli bezejmenného, avšak významného přemyslovského hradiště s opevněním datovaným do první až druhé třetiny 10. století. Patří ke svatyním, u nichž lze předpokládat kontinuitu sakrální funkce již od doby předcházející jeho nejstarším dosud známým stavebním pozůstatkům. Ty dovolují dataci v širším rozptylu konce 13. a počátku 14. století. Práce na základě analýzy stavebních etap kostela a jejich analogií směřuje k odkrytí stop, jimiž se zaniklé stavební fáze propsaly do jeho dochované, převážně barokní podoby. Text provází jednotlivými fázemi kostela na pozadí širšího kontextu jeho role v sídelní síti, duchovní správě a aktivit jeho církevních i světských patronů a příznivců. Práce vznikla dopracováním a propojením prací studentů z Fakulty architektury ČVUT, kteří se ve školním roce 2017/18 kostelu věnovali.
Girsa, V.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2021. ISBN 978-80-01-06855-7.
Anotace
Knížka je koncipovaná jako obrazová rukověť. Jako praktická příručka, přibližující jak šetrné přístupy k opravám torzální architektury, tak zcela otevřeně popisující i svízele a nedostatky současné praxe. Na konkrétních příkladech, detailně a s názornou dokumentací na rozsáhlém souboru fotografií. Udržitelná péče, jako symbol opatrnějšího, promyšlenějšího, efektivnějšího přístupu k památkám. Po padesáti letech působení v oboru, v péči o památky – a o jejich torza a pozůstatky v krajině, jsem se chtěl o nich a o problémech jejich záchrany podělit.
Autoři
Pavlas, M. - Mikule, A., - Čtverák, M.
Publikováno v
Časopis stavebnictví. 2021, XV(5/2021), 42-47. ISSN 1802-2030.
Anotace
Projekt Poslední dům Adolfa Loose se zabývá nerealizovaným návrhem tohoto autora a jeho převedením do fyzické podoby muzejního exponátu. Do současnosti se zachova- la studie a slovní popisy stavby. Dopracování studie a jejího převedení do realizační dokumentace a projektu, se ujali studenti a pedagogové z Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Uhlík, J. - Uhlíková, K.
Publikováno v
Zprávy památkové péče. 2021, 81(2), 124-137. ISSN 1210-5538.
Anotace
Díky jedinečně zachovaným pramenům můžeme ve Vysokém Mýtě sledovat proměňující se přístup k ochraně památek.
Autoři
Cejpová, M. - Poloprutský, Z. - Poučová, Š. - Bujok, A., - Rykl, M.
Publikováno v
The Civil Engineering Journal. 2020, 29(4), 518-533. ISSN 1805-2576.