15246

Výzkumné centrum průmyslového dědictví (VCPD)

Všechny publikace

169 výsledků

Autoři
Červinka, J. - Fragner, B. - Filippova, V. - Zikmund, J. - Mlynčeková, L. - Aulík, J. - Cikán, M. - Daďa, J. - Efler, M. - Girsa, V. - Hájek, K. - Hájek, P. - Hlaváček, M. - Jehlík, J. - Kraus, D. - Novotný, T. - Popelová, L. - Pustějovský, J. - Redčenkov, B. - Soukenka, V. - et al.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2022. ISBN 978-80-01-07005-5.
Rok
2022
Podkategorie
Kniha
Anotace
Cílem publikace je shromáždit, utřídit a následně vyhodnotit ročníkové a diplomní projekty konverzí průmyslových staveb, které byly zadávány v ateliérech na Fakultě architektury a na Fakultě stavební ČVUT od roku 2002, kdy bylo na základě interní grantové soutěže ČVUT na podporu vědy a výzkumu založeno Výzkumné centrum průmyslového dědictví. Kromě archivní evidence si publikace klade za cíl především vysledovat, ověřit a formulovat obecnější principy: argumenty pro opětovné využití opuštěných objektů z hledisek udržitelného rozvoje, památkové péče i jako prostor pro současnou tvorbu a jako hledání aktuálních témat a tendencí urbanismu a architektury, a to nejen v pedagogickém prostředí.
Autoři
Beran, L.
Publikováno v
BETON-technologie, konstrukce, sanace. 2022, 22(2), 82-87. ISSN 1213-3116.
Rok
2022
Podkategorie
Článek
Související lidé
Anotace
Na konci devatenáctého století vyvinuli inženýři a stavitelé technických a průmyslových staveb vícepodlažní železobetonové rámové konstrukce a obloukové či parabolické nosníky, které se až v prvních dvou desetiletích století dvacátého stávají architektonickým tématem – z praktických, ale i teoretických příčin. Další inovace železobetonu, jako např. ploché stropy, byly již jen jedním z nástrojů uvolnění půdorysu i fasády od nosné konstrukce.
Autoři
Červinka, J.
Publikováno v
In: Railway heritage for sustainable tourism development RAIL 4V4+V. Novi Sad: Cultural studies platform CULTstore, 2022. p. 101-111. ISBN 978-86-82166-04-7.
Rok
2022
Podkategorie
Stať ve sborníku vyzvaná či oceněná
Autoři
Beran, L. - Kristan, M. - Zikmund, J. - Renz, K. - Vybíral, J. - Strakoš, M. - Bollerey, F. - Föhl, A. - Potůček, J. - Hanak, M. - Lehkoživová, I., - Horáček, M.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2021. ISBN 978-80-01-06890-8.
Rok
2021
Podkategorie
Kniha
Anotace
Industrial buildings are the embodiment of economic relations and production methods in a material form. But they are also the creations of real people, and are therefore a reflection of those individuals’ abilities, ambitions, and ideas about the world. Taking a production process and converting it into a spatial arrangement and into the physical dimensions of a building, choosing the right structure and making sure it’s also economical, and deciding what the structure should look like on the exterior are nonetheless all creative acts, anchored in the culture and society of a time. The first part of this publication summarises what has been written in recent years within the wide cultural space of Central Europe about industrial architecture and its creators in either Czech or German. We have translated the latter into Czech because traditionally that is the language in which knowledge is disseminated locally, and we have translated both the Czech and German texts into English because we want to share this knowledge more widely. The second part of the publication contains the catalogue for an exhibition held in 2021 at the Gallery of the National Technical Library in Prague under the title Industrial Architecture in Old Plans and New Media. The exhibition was organised to provide an overview of key examples of industrial architecture in the Czech Lands, but beyond that, and more importantly, to present a picture of the process involved in designing industrial architecture, and to do so with the help of the contemporary materials and original plans on show at the exhibition.
Autoři
Fragner, B. - Zikmund, J., - Červinka, J.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2021. ISBN 978-80-01-06807-6.
Rok
2021
Podkategorie
Kniha
Anotace
In a situation impacted by demolitions and the physical deterioration of industrial objects and by the pressure to demolish and to free up land for new construction but one in which also there has been increasing recognition over the years of other values – the meaning of a place, the remarkable qualities of form, the aim of the new programme, the architecture of conversions represents the consequence and outcome of a search for the right starting points, finding a balance between heritage protection, new creative interventions, and pragmatic recycling, an opportunity for bringing new ambitions to life, applying an artistic intention, and fulfilling business objectives, and a spontaneous effort to preserve what can still be preserved. It is a response to the changing atmosphere in society, a way of relating to the immediate environment, a more general tendency to create architectural work within a specific and often contentious context. The book presents the results of projects conducted over the course of five years (2015–2020) and ties in with previous events organised over the past thirty years, from the first Industrial Architecture / Unused Heritage exhibition to 12 Years Later, Vestiges of Industry, and What We Ourselves Demolished, to the exhibitions of the architecture of conversion organised in 2005 and 2014.
Autoři
Beran, L. - Hanak, M. - Zikmund, J. - Fragner, B. - Lehkoživová, I. - Potůček, J., - Vorlík, P.
Publikováno v
[Specialized Map with Expert Content] 2021.
Rok
2021
Podkategorie
Specializovaná mapa s odborným obsahem (do RIV)
Anotace
Since its beginnings, industrial architecture has followed general principles of rationalisation of design and implementation, creative specialisation and global transfer of experience. However, the process has not been merely mechanical, anonymous – the overall direction has been formed by specialised architectural design offices, capable of designing the appropriate spatial layout and construction while still meeting the demands placed on the outer appearance of the resulting building. The office of Carl Arnold Séquin-Bronner (1845–1899) and his associate – and future successor – Hilarius Knobel (1854–1921) established in Rüti near the city of Zürich, Switzerland, introduced advanced British methods of textile factory design as well as a number of their own construction innovations to continental Europe, having reportedly designed more than two hundred industrial buildings. This map connects the buildings themselves as well as their current owners, users and admirers, who have repurposed and redefined many of them in the course of time.
Autoři
Zikmund, J.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2020. ISBN 978-80-01-06743-7.
Rok
2020
Podkategorie
Kniha
Související lidé
Anotace
Poválečnou průmyslovou výstavbu po druhé světové válce v Československu by se v rozsahu, který byl ojedinělý i v mezinárodním měřítku, pravděpodobně nepodařilo nastartovat bez transformace hospodářské politiky, projekční praxe i stavebnictví. Budování průmyslové základny ovlivňovaly dvě hlavní složky: jednak měnící se priority státního plánu, které určovaly výrobní program a také projekčně-stavební aparát, procházející v průběhu let mnoha reorganizacemi, jenž měl na starost jeho realizaci. Prostředí, ve kterém vznikala nová průmyslová architektura, bylo nicméně ještě komplikovanější – zvlášť když významné změny, které se v něm odehrávaly, probíhaly spíše diskontinuálně, v atmosféře neustálého hledání optimálních možností, revizí i návratů. Proměna moderní továrny z individuálně pojatého technicko-architektonického díla do formátu univerzálního a abstraktního byla každopádně se systémovým nastavením těsně provázaná. Proměnily se tak i podmínky, v nichž pracovali tvůrci průmyslových staveb – a to nejen architekti, ale také inženýři, urbanisté, technologové a další specialisté. Hledání správného architektonického řešení pro stále sofistikovanější technologie vycházelo zpravidla z pragmatických základů, jasně vymezených objednávkou, financemi a možnostmi stavební a strojírenské výroby. Právě tyto procesy v pozadí se publikace pokouší přiblížit.
Autoři
Aulický, V. - Potůček, J.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2020. ISBN 978-80-01-06328-6.
Rok
2020
Podkategorie
Kniha
Anotace
Vysílač Praha-město představuje první a zároveň poslední televizní věž, která byla v Československu postavena v centru města. Stavět se začal koncem komunistické éry a dokončen byl po Sametové revoluci, v roce 1992. Už tento fakt se významně podepsal na negativním vnímání věže, která byla jako produkt režimu spojována s devastující asanací části Žižkova. Když se ovšem od těchto konotací oprostíme, pak začneme vysílač vnímat stejně, jako třeba anglický architekt Peter Cook, který v něm našel fascinující dílo inženýrské architektury.
Autoři
Zikmund, J.
Publikováno v
In: Textilky - jejich obnova a využívání. Putim: Institut pro památky a kulturu, 2019. p. 35-39. ISBN 978-80-907527-1-9.
Rok
2019
Podkategorie
Stať ve sborníku
Související lidé
Anotace
OP Prostějov. Bezvřetenová přádelna v Ústí nad Orlicí. Experimentální buňka v Náměšti nad Oslavou. Příspěvek přibližuje tři stavby pro textilní průmysl, unikátní v mezinárodním měřítku, navržené Zdeňkem Plesníkem, jedním z nejvýznamnějších českých architektů druhé poloviny 20. století.
Autoři
Starec, M. - Holub, P.
Publikováno v
Praha: CTU FA. Research Centre for Industrial Heritage, 2019. ISBN 978-80-01-06627-0.
Rok
2019
Podkategorie
Kniha
Anotace
Publikace sleduje uplatnění nové koncepce pivovarské architektury v 60. a 70. letech 19. století, související s rozvojem pivovarského oboru a vznikem průmyslových podniků. Na starší inženýry Völcknera, Krabese a další, kteří v Čechách kodifikovali podobu průmyslového pivovaru, navázaly od první poloviny 60. let nové technologické kanceláře Gustava Nobacka a Josefa Vincence Nováka, kteří se dokázali uplatnit na poli projekce pivovarských staveb, patentovaných technologií a zároveň spustili v inkriminované době i provoz vlastního strojírenského závodu. Přílohou publikace je soupis všech jejich zjištěných tuzemských i zahraničních realizací, který dokonale doplňuje obraz technologického boomu dané doby.

Za obsah této stránky zodpovídá: Mgr. Jan Zikmund, Ph.D.