15121

Ústav prostorového plánování

Výzkumné projekty

Hlavní řešitel
Řezáč, V.
Trvání projektu
2024
Anotace
Již devátý ročník mezinárodní konference s názvem MĚ100 - Ekonomika územního plánování propojí tématiku plánování, urbanismu a souvisejících ekonomických aspektů. Cílem konference je umožnit prezentaci územně plánovacích, urbanistických a ekonomických témat se vzájemným přesahem. Na konferenci dostávají příležitost představit své doktorské práce v rozpracovanosti studenti českých i zahraničních škol, které se problematice ekonomiky území věnují (IREBS Regensburg, Corvinus University Budapest, Bartlett School of Planning London, FA ČVUT, FSv ČVUT, UJEP v Ústí nad Labem, FA STU v Bratislavě, VŠE v Praze, VŠB v Ostravě, Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci,). V nadcházejícím ročníku opět potvrdili účast experti i studenti z International Real Estate Business School z univerzity v Regensburgu - vrcholného německého pracoviště v oblasti nemovitostí. Příspěvky budou prezentovány v angličtině. Konferenci doplní přednášky zahraničních a českých expertů na dané téma (Prof. Dr. Artem Korzhenevych, TU Dresden, Prof. Dr. Tobias Just, IREBS Regensburg, Lukáš Kovanda, Trinity Bank, Prof. Tim Schwanen, Oxford). Konference bude pořádána v součinnosti s Kat. ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fsv ČVUT a Národohospodářskou fakultou VŠE v Praze. Partnery konference jsou IPR Praha, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR a nejnověji Svaz měst a obcí.
Hlavní řešitel
Šindlerová, V.
Trvání projektu
2024
Anotace
Problematika dopravy v kontextu plánování měst je dlouhodobě rezonujícím tématem v architektonicko-urbanistickém diskurzu. Přestože je toto téma obecně považováno za komplexní a multidisciplinární, v českém akademickém prostředí je jeho zkoumání rozděleno do oddělených disciplín, které spolu komunikují jen minimálně (vedle plánování měst zde existuje dopravní inženýrství a telematika, logistika, dopravní sociologie, dopravní ekonomika apod.). Tyto disciplíny jsou striktně vymezeny a vzájemný přenos poznání je minimální. Druhým problémem je skutečnost, že za poslední dekádu prošly mnohé dopravně-technologické disciplíny značným rozvojem, který přináší nové výzvy pro zkoumání a plánování měst. I tato skutečnost je v českém architektonicko-urbanistickém diskurzu řešena minimálně. Konference People - City - Transport si proto klade za cíl posílit mezioborový přístup ke zkoumání fenoménu městské dopravy včetně behaviorálních a sociologických aspektů mobility a přispět k budování kompetencí a kapacit pro řešení aktuálních problémů měst. Konference bude pořádána členy Ústavu prostorového plánování FA, který se dlouhodobě zaměřuje na téma dopravy v kontextu plánování města, a to jak v podobě multidisciplinárních výzkumů, tak v rámci pedagogické činnosti. Konference poskytne příležitost pro spolupráci studentů Fakulty dopravní ČVUT, zejména ve společném doktorském studijním programu Smart Cities, ale také studentů a akademických pracovníků Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty University Karlovy, Katedry plánování krajiny a sídel České zemědělské univerzity a dalších akademických pracovišť. Výstupem konference bude archivovaný záznam a sborník, obojí veřejně přístupné na webu konference. Konference People - City - Transport 2024 navazuje na úspěšný první ročník, který se konal 19. a 20. 10. 2023 na FA ČVUT. Akce se aktivně účastnilo 11 PhD studentů z 6 Evropských univerzit: University of Reading (United Kingdom), Norwegian University of S
Hlavní řešitel
Bittner, J.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2023-2024
Anotace
Během zpracovávaní disertační práce, která řeší problematiku mobility obyvatelstva v zázemí pražské aglomerace, byla identifikována výrazná mezera v poznání v podobě absence výzkumu vlivu vystavěného prostředí na vzorce denní mobility při využití lokalizačních mobilních dat. Předkládaný výzkum SGS proto staví na nově vytvořené datové sadě lokalizačních dat mobilních operátorů obyvatel Prahy a Středočeského kraje, která svými unikátními technickými parametry (jemná granularita, kontinuální časový sběr) umožňuje zkoumání vlivu širokého spektra charakteristik vystavěného prostředí, které při běžném stupni agregace dat nelze zkoumat. Metoda práce stojí na statistickém usuzování dat ze zmíněné sady, doplněnými o kvantifikované charakteristiky vystavěného prostředí (např. land use, prostorová struktura, dostupnost občanského vybavení, dopravní dostupnost nadřazených center osídlení apod.). Využití výstupu spočívá primárně v kvantifikaci vlivu vystavěného prostředí na vzorce denní mobility, které může být využíváno v plánovací praxi. Sekundární využití pak spočívá v kalibraci dopravních modelů vzniklých na základě jiných metod.
Hlavní řešitel
Řezáč, V.
Trvání projektu
2023
Anotace
Již osmý ročník mezinárodní konference s názvem MĚ100 - Ekonomika územního plánování propojí tématiku plánování, urbanismu a souvisejících ekonomických aspektů. Cílem konference je umožnit prezentaci územně plánovacích, urbanistických a ekonomických témat se vzájemným přesahem. Na konferenci dostávají příležitost představit své doktorské práce v rozpracovanosti studenti českých i zahraničních škol, které se problematice ekonomiky území věnují (IREBS Regensburg, Corvinus University Budapest, Bartlett School of Planning London, FA ČVUT, FSv ČVUT, UJEP v Ústí nad Labem, FA STU v Bratislavě, VŠE, VŠB v Ostravě, Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium University Karlovy institut CERGE-EI). Příspěvky budou prezentovány v angličtině. V nadcházejícím ročníku přivítáme studenty z několika zahraničních vysokých škol. Konferenci doplní přednášky zahraničních a českých expertů na dané téma (Damien Nouvel, Groupe-ESPI Nantes, Prof. Sven Bienert, IREBS Regensburg, Lukáš Kovanda, Trinity Bank, Prof. Tim Schwanen, Oxford). Konference bude pořádána v součinnosti s Kat. ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fsv ČVUT a Národohospodářskou fakultou VŠE v Praze. Partnery konference jsou IPR Praha, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR.
Hlavní řešitel
Vorel, J.
Trvání projektu
2023
Anotace
Problematika dopravy v kontextu plánování měst je dlouhodobě rezonujícím tématem v architektonicko-urbanistickém diskurzu. Přestože je toto téma obecně považováno za komplexní a multidisciplinární, v českém akademickém prostředí je jeho zkoumání rozděleno do oddělených disciplín, které spolu komunikují jen minimálně (vedle plánování měst zde existuje dopravní inženýrství a telematika, logistika, dopravní sociologie, dopravní ekonomika apod.). Tyto disciplíny jsou striktně vymezeny a vzájemný přenos poznání je minimální. Druhým problémem je skutečnost, že za poslední dekádu prošly mnohé dopravně-technologické disciplíny značným rozvojem, který přináší nové výzvy pro zkoumání a plánování měst. I tato skutečnost je v českém architektonicko-urbanistickém diskurzu řešena minimálně. Konference People - City - Transport si proto klade za cíl posílit mezioborový přístup ke zkoumání fenoménu městské dopravy včetně behaviorálních a sociologických aspektů mobility a přispět k budování kompetencí a kapacit pro řešení aktuálních problémů měst. Konference bude pořádána členy Ústavu prostorového plánování FA, který se dlouhodobě zaměřuje na téma dopravy v kontextu plánování města, a to jak v podobě multidisciplinárních výzkumů, tak v rámci pedagogické činnosti. Konference poskytne příležitost pro spolupráci studentů Fakulty dopravní ČVUT, zejména ve společném doktorském studijním programu Smart Cities, ale také studentů a akademických pracovníků Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty University Karlovy, Katedry plánování krajiny a sídel České zemědělské univerzity a dalších akademických pracovišť. Výstupem konference bude archivovaný záznam a sborník, obojí veřejně přístupné na webu konference.
Hlavní řešitel
Maier, K.
Trvání projektu
2023-2024
Anotace
The ESPON EGTC plans to launch a call for tenders to identify a suitable service provider to carry out a European Research on Territorial Governance of Non-standard Geographies. The research aims at gathering knowledge and understanding on emerging functional territories regarding its definitions, delimitations, development trends and ongoing cooperation arrangements. The focus is on “functional and soft cooperation areas [other than functional urban areas] which may be regarded as new geographies”. The contract is planned to be implemented through a standard service contract with the duration of 2,5 years. This public procurement procedure is not planned to be divided into lots. The estimated value of this contract is of EUR 900,000.00, excluding VAT, over the entire term of the contract.
Hlavní řešitel
Řezáč, V.
Trvání projektu
2022
Anotace
V rámci projektu se prohloubí návaznost povinných a volitelných předmětů v oblasti developmentu ( PRES 3, Urbanismus VII, Development I. a II.) s tím, že bude inovován kurz City Development, který je v nabídce nepovinných volitelných předmětů studijního programu Architektura a urbanismus od roku 2008. Současně se vytvoří aktualizované výukové a studijní materiály. Ty budou moci být současně použity při přípravě zamýšleného kurzu na rozšiřování dovedností v oblasti developmentu. Předměty musí jednak reagovat na posunu akcentů při plánování a projektování staveb a sídel v oblasti udržitelného rozvoje (např. ochrana klimatu, koncept mobility, smart city) a v oblasti nakládání s veřejnými prostředky (financování veřejného prostoru a infrastruktury). Na projektu se podílejí tři ústavy, které zajišťují výuku: 15118 Ústav nauky o budovách, 15119 Ústav urbanismu a 15121 Ústav prostorového plánování. Tým je rozšířen o studenta doktorského studia Vojtěcha Myšku, který se ekonomické problematice dlouhodobě věnuje a podílí se na výuce předmětu. Kurz City Development je určen studentům magisterského studia a posledního ročníku bakalářského studia ČVUT. Projekty jsou konzultovány převážně externími lektory z pohledu územně plánovacího, urbanistického, trhu nemovitostí a ekonomických parametrů. Práce bude založena na analýze obsahu příbuzných nepovinných předmětů stávající výuky a rozhovorech s vybranými experty, kteří budou dotazováni na aktuální potřeby praxe v oblasti developmentu. Také bude provedena rešerše nových postupů a metod používaných v ČR (např. na IPR Praha nebo IEEP), ze kterých budou vyhotoveny studijní materiály.
Hlavní řešitel
Řezáč, V.
Trvání projektu
2022
Anotace
Sedmý ročník mezinárodní konference s názvem MĚ100 - o ekonomických souvislostech v územním plánování opět propojí tématiku plánování, urbanismu a propojujících ekonomických aspektů. Cílem konference je umožnit prezentaci územně plánovacích, urbanistických a ekonomických témat se vzájemným přesahem. Na konferenci dostávají příležitost představit své doktorské práce v rozpracovanosti studenti škol, které se problematice ekonomiky území věnují (FA ČVUT, FSv ČVUT, České zemědělská univerzita v Praze, UJEP v Ústí nad Labem, FSv v Brně, FA STU v Bratislavě, VŠE, VŠB v Ostravě, Centrum pro ekonomický výzkum IEEP). Vzhledem k účasti doktorandů z International Real Estate Business School z univerzity v Regensburgu a Bartlett School of Planning z Londýna budou příspěvky prezentovány v angličtině. Konferenci doplní přednášky zahraničních expertů na dané téma (Martijn Kanters (NL), Prof. Tobias Just (GER)). Konference bude pořádána v součinnosti Kat. ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fsv ČVUT a s Institutem pro ekonomickou a ekologickou politiku. Nad konferencí již převzal záštitu IPR Praha, Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.Konference bude vysílána současně na streamu.
Hlavní řešitel
Maier, K.
Trvání projektu
2022
Anotace
V polistopadovém vývoji české demokratické společnosti se v řadách politických představitelů dlouhou dobu opomíjel význam péče o prostředí měst a obcí, ale i kulturní krajiny. Díky vládnímu usnesení "Politika architektury a stavební kultury ČR", které se v současnosti aktualizuje, se tato situace může začít systematicky měnit, pokud ve všech patrech politické moci bude vůle na její uplatnění a pokud budou vhodné vzory a doporučení i pro samosprávy. Mezi malými a středními městy a obcemi je přitom zásadní rozdíl. Některá, jako je Litomyšl, patří dokonce k evropské špičce. Většina ostatních ale strádá na nedostatku znalostí a zkušeností. Konference naváže na loňský ročník, který byl zaměřen na městského architekta a proběhl v říjnu v Praze a Dolních Břežanech. Těšil se významné účasti i přes pandemickou situaci - 45 účastníků fyzicky a 25 on line. Loňská konference přitom sama navázala první ročník, který proběhl v roce 2017 ve Žďáru nad Sázavou. Díky tomu, že se v roce 2021 nekonala ani konference Platformy městských architektů to bylo jediné setkání na toto téma. Zároveň bude Konference vítaným zdrojem informací pro aktualizaci Politiky architektury a stavební kultury, tak jako tomu bylo v loňském roce a navíc i inspirativním setkáním před koncem volebního období obcí a měst, kde je možné rekapitulovat a podělit se o zkušenosti. Konference si dává za cíl propojovat komunální politiky s odbornou veřejností z praxe i z řad studentů doktorského studia. K účasti vyzveme doktorandy s příbuznými výzkumy, architekty činné v pozicích městských/obecních architektů, zástupce neziskových organizací pečujících o prostředí a komunální politiky. Tématy konference budou: 1. Příklady péče o prostředí malého a středního města se zaměřením na Litomyšl 2. Zkušenosti s úlohou jednotlivých aktérů, zejména politiky, městského architekta a úředníka 3. Nové možnosti v návaznosti na aktualizaci Politiky architektury a stavební kultury ČR Cíl konference: Pokračování platformy pro setkávání
Hlavní řešitel
Vorel, J.
Trvání projektu
2022
Anotace
Tvorba studijních opor pro předmět Smart Urbanism, který zajišťuje Ústav prostorového plánování jako součást magisterského studijního programu Smart Cities zajišťovaného společně FD, FA ČVUT a Universitou El Paso v USA, která je partnerskou universitou „Dual degree“ studijního programu. Základem práce bude kritická analýza a revize stávajícího programu výuky předmětu s ohledem na nutnost oslovit studenty z různých technických disciplín: • Analýza, rešerše, opatřování výchozích podkladů • Kritická revize témat Smart Cities a způsobu jejich výkladu v historických souvislostech a v kontextu soudobého města • Výběr a zpracování případových studií z historie i současnosti, které názorně ilustrují kritická témata Smart Cities • Příprava témat pro seminární práce studentů • Konzultace s garanty navazujících předmětů v programu Smart Cities • Tvorba digitálních podkladů pro přednášky a samostudium Projekt výrazně posílí mezinárodní konkurenceschopnost výuky zahraničních studentů (zejména samoplátců) na FA ČVUT a posílí kritický a komplexní přístup budoucích odborníků na vystavěné prostředí měst v nastupující digitální revoluci. Význam/přínos Projekt výrazně posílí mezinárodní konkurenceschopnost výuky zahraničních studentů (zejména samoplátců) na FA ČVUT a posílí kritický a komplexní přístup budoucích odborníků na vystavěné prostředí měst v nastupující digitální revoluci. Výstup(y) projektu Výstupem projektu budou inovované pdf prezentace přednášek a jejich videozáznamy pro umístění na internet doplněné o podklady pro samostudium, itineráře pro exkurze, jež jsou součástí cvičení a doplněný studijní fond k dispozici studentům. V rámci projektu by měla být rovněž nakoupeny vybrané studijní materiály.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jakub Vorel, Ph.D.